Sosyal Medya

49, 50 ve 51

Yazarımız Şükrü Yaravlı, EuroLeague final grubu öncesi temsilcilerimizin Final Four şanslarını değerlendirdi. ...

Deplasman galibiyeti olmazsa Final Four da olmaz. Saha avantajı ise rakipler tarafından kapılmış durumda. Sezon başında takımlarımız arasında kim saha avantajına daha yakın diye sorsaydık, alacağımız yegane cevap Fenerbahçe Ülker olurdu. Ancak sakatlıklar buna müsaade etmedi. Ve ibre de sarı lacivertli takım için %50 ye kadar geriledi. Anadolu Efes ise sezon başı Final Four’un favori isimi Fenerbahçe Ülker kadar şu aşamada dörtlü finale kalmaya yakın. Diri, rolleri oturmuş ve yükselen bir grafikte. Darüşşafaka Doğuş ise tam kapılar kapanırken sahneyi göremese bile gösteriye girmeyi başardı.

Darüşşafaka Doğuş

Gerçekten, Euroleague’de son 9 maçta yakaladığı performans ve kazandığı 6 maç ile takdir toplarken, BSL içinde şampiyon adayı olduğu mesajını net olarak verdi yeşil siyahlılar. Ancak sezon başı inişli çıkışlı bir grafik ve rollerin oturma süreci derken kaybedilen maçlar sonrası kendini zar zor final grubuna atınca, umduğuyla değil bulduğuyla eşleşti. Koç Blatt’ın birçok maçı lehine çevirdiği dört kısalı modele rahatlıkla karşılık verecek bir ekip Real Madrid ve şüphesiz serinin net favorisi. Takımların üç sayılık yüzdeleri hemen hemen denk bile olsa Darüşşafaka Doğuş’un canını Madrid’in %57lik saha içi ikilik yüzdesi yakacak gibi duruyor. Seneye Euroleague’de olması pek mümkün gözükmeyen Darüşşafaka Doğuş’un favori karşısında tek avantajı, stressiz ve keyif alarak korkusuzca oynamaları olacaktır. Ancak Houston Rockets’dan önümüzdeki üç yıl için 23,8 Milyon Dolar teklif alan Llull da 2018 NBA Draft’ının en beklenti yaratan oyuncusu Doncic de İstanbul’daki Final Four’da boy göstermek isteyeceklerdir. Darüşşafaka Doğuş’un Final Four şansı %49.

Fernerbahçe

Panathinaikos, Euroleague’de oynadığı son 12 maçın 9unu kazanmış. Performans grafiği doğru zamanda yukarıya çıkmış bir ekip. Kazandığı son 5 maçın içinde Real Madrid, Baskonia ve CSKA var. İspanyol koçun ellerinde takım bu yıl çok başarılı bir sezon geçiriyor. Fenerbahçen’in ise bu zorlu eşleşmede tek avantajı sakatların iyileşiyor olması. Ancak üst üste oynanacak bu maçlarda Dixon ve Sloukas’ın oyunu çok iyi yönetmeleri halinde bile üç majör dinamik daha var. İlki 5 numarada Udoh’un istikrarlı oynayacağı ama Euroleague ortalaması yaklaşık 32 dakika olduğu için çok yorucu bir serinin kendisini beklediği, ikincisi 4 numaraların Udoh’un aksine inişli çıkışlı bir grafikle oynamaları ihtimali ve üçüncüsü de kuşkusuz Bogdan’ın performansının sarı lacivertliler için serinin çilingiri olup olmayacağı. Panatinaikos içinse Mike James’in performansı kuşkusuz en önemli parametrelerden. İstatistiklerde Fenerbahçe’nin bariz olmasa da bir üstünlüğü var ancak Panatinaikos’un oynanan her iki maçta da potaya teşebbüsü daha fazla ki İstanbul’da kaybettikleri 84-63lük maçta da bu böyleydi. Obradovic’li Fenerbahçe için Final Four şansı %50.

Anadolu Efes

Eşleşmelerin belli olmasıyla kendimce Final Four’a en yakın ekibin Anadolu Efes olduğunu düşündüm. Çünkü lacivert beyazlılar takım olma ve oyundan zevk alma konusunda en çok ilerleme kaydeden ekip. Velimir Perasovic’in takıma ve oyuna hakimiyeti ikinci devrenin ortalarından sonra bariz olarak hissedilirken, paylaştırdığı süreler de oyuncular tarafından da artık kabul görüyor. Seride birbirlerinin hamlelerine karşılık verecek güçte gözükseler bile Anadolu Efes savunmada Printezis ve Spanoulis dışında üçüncü bir skorer çıkmasına izin vermezse gerekli olan deplasman galibiyetini kazanabilir. Ancak Honeycutt ve Granger’ın serideki yüzdelerini Euroleague normal sezonun üstüne çıkarmaları gerekecek. Burada bir görev de Anadolu Efes seyircisine düşüyor. Takımlarının deplasmanda yaşayacağı seyirci baskısının bir benzerini Abdi İpekçi Spor Salonunda Olympiakos’a hissettirmeleri. Anadolu Efes için Final Four şansı %51.
Çok fazla analize girmeden Final Four öncesi gözlem ve ihtimallerim bu şekilde. Üç takımımızın birden Final Four yapmasını bir hayal olarak görüyorum. Her ne kadar gönlüm üçte iki dese bile İstanbul’da oynanacak Final Four’a tek takımla bile katılmamız bu eşleşmelerde başarı olacaktır.

Benzer Haberler

BENZER HABERLER