Sosyal Medya

Buruk sevinç

Turkish Airlines Euroleague’in 26. haftasında Brose Bamberg ile temsilcimiz Fenerbahçe karşılaştı. Normal sezonun bitimine 4 maç kala hata yapma şansı bulunmayan temsilcimizin maçı mutlak kazanması gerekiyordu. Kağıt üzerinde hiçbir hedefi ...

Turkish Airlines Euroleague’in 26. haftasında Brose Bamberg ile temsilcimiz Fenerbahçe karşılaştı. Normal sezonun bitimine 4 maç kala hata yapma şansı bulunmayan temsilcimizin maçı mutlak kazanması gerekiyordu. Kağıt üzerinde hiçbir hedefi bulunmayan rakibin kolay lokma olmadığını geçtiğimiz maçlarda görmüştük. Nitekim rahat giden maçta başımıza oldukça işler açtı.

Maça tempolu bir başlangıç yapıldı. Brose Bamberg özümsediği oyununu iç sahada çok daha iyi uyguluyordu. Bu maça da önce pota altına toplar indirmeye çalışarak pozisyon hazırlama çabası içindeydiler… Coach Obradovic, elindeki süper gücü yani Vesely-Udoh ikilisini geçtiğimiz hafta oynanan Galatasaray Odeabank maçında sahaya sürmüştü. Yine bu ikiliyle başladı.Brose Bamberg’in boyalı alana indirdiği topları Udoh ve Vesely sayesinde kolayca püskürttü. Sadece savunmada katkı vermekle kalmadılar, özellikle Udoh bir oyun kurucu gibi nereden yardım geleceğini sezdiği an topu boş arkadaşıyla buluşturup asist desteği sağladı. Brose Bamberg cephesi Kalinic’i bir adım geriden savunmayı tercih etti. Kalinic ise bu tercihin bugün tutmayacağını maç başında soktuğu şutlarla gösterdi. Coach Trinchieri özellikle Dixon’a karşı kötü bir savunma stratejisi uygulattı. Yapılan perdelerden switch yapmak ya da üsten takip etmek yerine, perde altından geçmeyi tercih etti. Çok çabuk topu elinden çıkarabilen Dixon cezayı ağır kesti ve ilk çeyrek 12 sayı attı.

Udoh ve Vesely’in her iki pota altında da korkutucu üstünlükleri, BroseBamberg’in uzunlarını tamamen etkisiz hale getirdi. İlk yarı boyunca ikili oyunlarda elle tutulur pozisyonları olmadı.

Skorda takılmalar gösteren Alman ekibi can suyunu Zisis’in penetre’leri ile buldu. Maç içerisinde talihsizlik yaşayan Bogdanovic, eski sakatlık yaşadığı bileğini burkarak kenara gelmek zorunda kaldı. Kısa rotasyonu iyice daralan temsilcimizde ana aktörlüğe soyunan Dixon oluyordu.

İlk yarının sonlarına doğru yorgunluk belirtileri gösteren temsilcimizin geri koşmada sıkıntılar gözlemlendi. Brose Bamberg de tempolu transition hücumunu seven bir takım olduğu için bu geri koşma problemini en iyi şekilde değerlendirdi. İlk yarı 42-38 Fenerbahçe üstünlüğüyle geçildi.

İkinci yarıya iyi başlayan taraf temsilcimiz oldu. Dixon’dan bulduğu 3+1 basket faul ile Brose Bamberg’e moral bozucu bir mesaj verdi. Maçın ilerleyen dakikalarının bazı anlarında çok aceleci bir Fenerbahçe gördük, bu da kötü tercihlere ve top kayıplarına sebebiyet verdi. Neyse ki savunma da sağlam kalan temsilcimiz, rakibinin içselleştirdiği hızlı bir şekilde top dolaştırmasına imkân sağlamadı. Savunma sertliğini maç içerisinde en tepeye çıkartan temsilcimiz, 6 dakikalık zaman diliminde rakibinin sadece 2 sayı atmasına izin verdi. Bu muazzam savunmayı, hücumda Udoh’un orta mesafeleri ile destekleyip farkın açılmasına etken oldu. Üçüncü çeyreğin ikinci yarısında Coach Obradovic, Dixon’un yorgunluğu ve 3.faul’ü alması yüzünden Melih’i kısa forvete, James Nunnally’i sahaya oyun kurucu olarak attı. İlk yarıda denediği Berk Uğurlu maalesef hiç hazır gözükmediği için bir daha şans vermedi. Bu dönemi son derece iyi geçen temsilcimiz bir ara farkı 18’e kadar çıkardı. Ancak 3. Çeyrek 12 farkla tamamlandı. (56-68)

Final çeyreğine BroseBamberg tempolu bir girişle adım attı. Coach Trinchieri rotasyonu çok iyi ayarladı. Hemen hemen tüm oyuncuları diri kaldı; bunun avantajını yorulan temsilcimize karşı kullanmak için hamlelerde bulundu. Causeur’un penetreleri ve takımını oynatarak maçın içine sokması ile farkı eritmeye başladılar. Uzunlarını da devreye sokan Brose Bamberg; yorulan Udoh ve Vesely ikilisi bu bölümde kolay sayı şansına izin verdiler. Tempolu transition basketbolunu tam anlamıyla oyunlarına yansıttılar. Yaklaşık 3 dakika kadar hücumda tıkanan takımına çözümü Dixon’da buldu. Normalde bu anlar için sakladığı Bogdanovic’den mahrum kalınca ipleri ona verdi. Savunmada diri olan Brose Bamberg’i, dışarıdan kendi şutunu yaratabilen Dixon ile vurmaya başladı. Muazzam bir performans gösteren Dixon, klasik imza atışlarını eli titremeden sokuyordu. Ritmini bulan Dixon’a hiçbir çare üretemeyen BroseBambergli oyuncular durdurmak için ne yaptılarsa sonuç alamadılar.

Zorlu ve mücadele gücü yüksek geçen maçta galip gelen taraf 78-83’lük skorla temsilcimiz Fenerbahçe oldu. Takımın anahtar oyuncularından Bogdanovic’in sakatlanması galibiyet sevincini burkan bir gelişme oldu. Bu sakatlığın onu daha önce uzun züre sahalardan uzak tutan bilek olması kaygıyı bir kat daha arttırdı.

Normal sezonun sonu yaklaşmakta, kalan maçların kıran kırana geçeceğinden hiç şüphem yok. Gördük ki hedefi olan olmayan herkes bu platformda elinden geleni yapmakta. İşte bu yüzden Euroleague’içok seviyorum.

iltuysuz@gmail.com
Twitter/tuysuz_ilhan

Benzer Haberler

 • Fenerbahçe Final Four’da

  Turkish Airlines Euroleague Play-off üçüncü maçınca Fenerbahçe deplasmanda 2 kez devirdiği rakibine kendi evinde de hiç şans tanımadı ve 79-61 gibi net bir skorla adını Final Four’a yazdırdı....

 • Fenerbahçe Servis Kırdı

  Fenerbahçe'nin deplasmandaki Panathinaikos zaferini yazarımı İlhan Tüysüz değerlendirdi...

BENZER HABERLER

 • Ligin Son Çeyreği

  LYazarımız İlhan Tüysüz, Beşiktaş'ın Darüşşafaka Doğuş'la oynadığı Spor Toto Basketbol Ligi karşılaşmasını değerlendirdi....

 • Kaf Kaf Son Sekizde

  LYazarımız İlhan Tüysüz, Pınar Karşıyaka'nın Beşiktaş Sompo Japan'ı yenerek FIBA Şampiyonlar Ligi'nde Son Sekiz'e kaldığı maçı değerlendirdi...

 • Galibiyet alışkanlığıyla

  LYazarımız İlhan Tüysüz, Fenerbahçe'nin Darüşşafaka Doğuş'la oynadığı Spor Toto Basketbol Ligi karşılaşmasını değerlendirdi. ...

 • Güç farkı

  LYazarımız İlhan Tüysüz, Fenerbahçe'nin Demir İnşaat Büyükçekmece ile oynadığı Spor Toto Basketbol Ligi karşılaşmasını değerlendirdi. ...