Sosyal Medya

Dopingli boksörü, Boks Federasyonu şoför olarak işe almış

Türkiye Boks Federasyonu’nun, Dünya Boks Ligi (WSB) maçında doping yaptığı tespit edilmesine rağmen aylarca bu bilgiyi kimseyle paylaşmayarak ‘mağdur’ ettiği İbrahim Demirezen’i federasyonda işe başlattığı ortaya çıktı ...

Beşiktaş sporcusu olan milli boksörün yaşadığı skandallar zincirini geçtiğimiz gün Habertürk’ten Murat Ağca kamuoyuyla paylaşmıştı. Çin’de geçen yıl dopingli yakalanan boksörle ilgili uluslararası federasyon AIBA’nın raporu 8 ay boyunca resmi olarak ne kulübüne, ne de sporcunun kendisine iletilmiş, bu süreçte cezalı olduğunu bilmeden İstanbul ve bölge şampiyonalarına katılan Demirezen, iki şampiyonluk kazanmıştı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından tüm başvuru haklarını da kaybeden 21 yaşındaki boksörün 4 yıllık cezası kesinleşmiş ve federasyonun hatası sonucu boks hayatı adeta bitirilmişti. Skandalın farkına varan Boks Federasyonu’nun, başkan Eyüp Gözgeç’in talimatıyla Demirezen’i ‘sus payı’ olarak şoför sıfatıyla işe aldığı belirlendi. Bu bilgiyi yakın çevresiyle paylaşan milli boksör, yıl başından sonra sigortalı olarak işe başladığını doğruladı. Demirezen’in yaşadığı haksızlığa karşı bir taraftan kulübü Beşiktaş hukuk mücadelesi verirken, diğer taraftan günah çıkarmaya çalışan federasyon da boksörü işe alarak psikolojik baskı yaratmış oldu.

SOSYAL YARDIMI KESİLEBİLİR

Ceza almasına rağmen maçlara çıkamasa bile sporcunun sosyal yardım ödemelerini sürdüren Siyah-Beyazlılar’da, bu ödemelerin durdurulması gündeme geldi. Yaklaşık 8 aydır maça çıkmayan ve 2020 yılına kadar ceza alan Demirezen’e ödenen sosyal yardımın kesilmesine ilişkin talebin kulübe iletildiği öğrenildi. Amatör şubelerden sorumlu yönetim kurulu üyesi Erdal Karacan, “Bu böksörümüzle ilgili federasyon bize 15 Aralık 2016’da konuyu bildirdi. Biz de o tarihten itibaren bu boksörle ilişiğimizi kestik” dedi.

Benzer Haberler

BENZER HABERLER