Sosyal Medya

Ergin Ataman: Final oynayanlar değil şampiyon olanlar yazılır

Galatasaray Odeabnak Coachu Ergin Ataman Final Four'u basketball com.tr'ye değerlendirdi ...

İşte Ergin Ataman’ın basketball.com.tr’ye Final Four için yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar:

“MENTAL HAZIRLIK ÖNEMLİ”

Final Four tek bir maç ve o maçın sonunda çok şey kazanıyorsunuz yada kaybediyorsunuz. Bu ister istemez bir baskı oluşturuyor Sonuçta oyuncular da insan. Caochlar için de aynı şey geçerli. Burada coachlar için öneli olan oyuncuları mental açıdan hazırlayabilmek. Oyunculara normal basketbol felsefelerinden uzaklaşmamalarını ama en yüksek eforu sergilemeleri gerektiğini anlatabilmek… Lig maçlarında her türlü bahane olabilir. Ama burada durum farklı…

“İKİ TAKIM ARASINDA CİDDİ STRATEJİ FARKLARI VAR”

Real Madird ve Fenerbahçe arasında ciddi strateji farklılıkları var. Fenerbahçe bir kere pota altında savunma anlamında Real Madrid’den daha üstün. Özellikle, Udoh-Vesely aynı anda sahada oluğu zaman ciddi bir biçimde üstünlük sağlayacaklardır. Buna karşın Real Madrid de pota altı oyuncularının hücum gücü anlamında daha üstün. Bence Fenerbahçe’nin dış adam silahı Bogdanovic. Maçın kilitlendiği anlarda çözüm Bogdanovic’in elinden geçiyor. Real Madrid’de ise Llull… Bu iki oyuncunun savunması iki takım için de önemli. burada Real Madrid biraz daha avantajlı. Gerçi Obradovic de Kalinic’i Llull’un savunmasında kullanabilir. Bunu zaman zaman yapıyor. Ama Fenerbahçe’de Llull’u plan dışına itecek çok müthiş bir savunmacı yok. Real ise Bogdanovic’in savunmasında Carroll ve Taylor’ı kullanabilir. Real, bu maçta oyunu hızlandırmaya çalışacak. Geçiş oyununu iyi oynayan bir takım. Ya da set hücumlarında 1-2 pasta potya giden bir takım. Ama Avrupa’da fiziksel ve kontrol basketbolunu en iyi takımlardan biri de Fenerbahçe.

“FİNAL OYNAYANLAR DEĞİL ŞAMPİYON OLANLAR YAZILIR”

Bir takım üst üste 3 kez Final Four’a kalıyorsa bu ciddi bir başarıdır. Bütçesi tabii ki en yüksek bütçelerden biri olsa da o bütçeyi iyi kullanmak önemlidir. Fenerbahçe, zaman zaman krizler de yaşasa da play-off’ta dezavantajlı bir şekilde gelip 3-0 ile Final Four’a kaldı. Tarihte bir Final Foru oynayanlar yazılır bir de şampiyonlar. Final oynayanlar hatırlanmaz. Bu 4 takım arasında vbir tek Fenerbahçe’nin şampiyonluğu yok. Ama Fenerbahçe için bu sezon şampiyon olamamak başarısızlık diye adlandırılmaz.

“GALATASARAY TARAFTARI FENERBAHÇE’NİN ŞAMPİYONLUĞUNU İSTEMEZ”

Tabii ki Galatasaray taraftarı Fenerbahçe’nin şampiyon olmasını istemez. Aynı şekilde fenerbahçe taraftarı da Galatasaray’ın Eurocup’ta final oynarken şampiyonluğunu istemiyordu. Gerçi hep bunun tersi söylenir. Fenerbahçe, Euroleague’de şampiyon olursa bu Galataaray üzerinde bir baskı oluşturur mu? Hayır oluşturmaz. Sadece bizi geçmiş olurlar. Biz şu anda Galatasaray olarak basketbolda erkeklerde alınmış en büyük kupa bizde diyoruz. Daha iyisini kazanan varsa o zaman onları kutlarız. Final oynamak, Final Four oynamak hiçbir zaman bir şampiyonluğun ötesine geçemez. Fenerbahçe kazanırsa biz de o kupayı önümüzdeki senelerde kazanmak için elimizden gelen çabayı gösteririz. Göstermemiz gerekir. Sonuçta Türkiye’de bir Fenerbahçe ve Galatasaray rekabeti varsa o zaman bunun eşit şartlarda olması gerekir. Basketbolda bu rekabet şu anda eşit şartlarda değil. Futbolda eşit şartlarda. Tabii biz burada Fenerbahçe’ye ‘sen niye bu kadar yatırım yapıyorsun’ diyemeyiz. Onlar bu yatırımı yaptılar ve 1. kupada 3. kez Final Four oynuyorlar. Biz de Galatasaray olarak Avrupa’nın en iyi 10-12 takımından biriyiz. biz, onların yatırımını geri çekemeyeceğimize göre nasıl onların seviyesine çıkarız, nasıl saloın yaparız bunları düşünmeliyiz. İki camia arasında büyüklük ve kapasite farkı yok. Başkanımız Dursun Özbek basketbolda küçüleceğiz demedi. Şu kriz döneminde mantıklı davranmamız gerektiğini söyledi. Başkanımız Eurocup’ı kazandığımız yapıda bir Galatasaray düşünüyor. Ama şu da bilinmesi gerekiyor ki ben yönetimimizle şu ana kadar önümüzdeki sezonun planlaması ile ilgili bir konuşma yapmadım.

“CSKA-OLYMPİAKPS MAÇINDA FAVORİM OLYMPİAKOS”

CSKA-Olympiakos maçında benim favorim Olympiakos. Onlar daha iyi savunmacı ve daha fazla topun değerini bilerek oynayan takımlar. Evet, yetenek olarak CSKA daha üstün olan takım olsa da benim favorim Olympiakos.

“BOGDANOVİC’İ ALIRDIM ÇÜNKÜ…”

Final Four’da oynayan takımlardan bir oyuncu alacak olsam Bogdan Bogdanovic’i alırdım. En azından Fenerbahçe’nin oyuncusunu almış olurdum.

Benzer Haberler

BENZER HABERLER