Sosyal Medya

Galibiyet alışkanlığıyla

Yazarımız İlhan Tüysüz, Fenerbahçe'nin Darüşşafaka Doğuş'la oynadığı Spor Toto Basketbol Ligi karşılaşmasını değerlendirdi. ...

Türkiye Spor Toto Basketbol Liginde haftanın son karşılaşmasında Fenerbahçe evinde, ligde zor zamanlar geçiren Darüşşafaka Doğuş’u konuk etti. Kıran kırana geçen maçın muhteviyatında bolca gelgitler yaşandı. Her iki takımda kazanma noktasındayken buraları oynama meziyeti yüksek olan, galibiyet alışkanlığı olan taraf Fenerbahçe idi ve nitekim kazanan da Fenerbahçe oldu.

David Blatt maça üç yabancı uzunu olan Zizic, Moerman ve Harangody üçlüsünden sadece Zizic’i kadroya alarak maç stratejisini belli etmiş oldu. Neydi bu strateji? Öncelikle Blatt zeki bir coach, Fenerbahçe’nin yüksek tempo ve kaotik basketboldan ne şekilde zarar gördüğünü biliyordu ve en büyük hamlesini bu yönde kullandı. İki uzunu kullanmayarak bütün kısalarına kadroda yer verdi ve bu sayede hemen hemen bütün oyuncularından birebir oynama şansını elde etti.

Hedefte Fenerbahçe’ye ters gelen basketbolu sahaya yansıtıp ve akabinde sürekli birebir oyunu düşünmesi; uzunları faul problemine sokması olasıydı.Blatt’in planladığı gibi de oldu maça hızlı başladı Darüşşafaka Doğuş. Fenerbahçe ise bildiğimiz Fenerbahçe’ydi, klasik düzeninde başlangıcını yaptı.

İstediği oyunu sahaya yansıtan Darüşşafaka Doğuş skor üstünlüğünü maç başlarında ele aldı. Wilbekin çok sürükleyici, hızlı bir oyuncu, tempoyu inanılmaz derecede yükseltiyor ve bunu gerçekten çok bilinçli bir şekilde kullanıyor. O da maalesef erken faul problemiyle kenara gelmek durumunda kaldı ve yerini Wanamaker’a bıraktı.

Fenerbahçe daha önceleride değindiğim Udoh’un, Zizic’ekarşı fark yaratacağını hem savunmada hem hücumda büyük bir üstünlükle başlayarak yanıltmamış oldu. Udoh’un iyi oyunu sadece Zizic’e karşı değildi, iyi başlamıştı fakat faul problemine girmesi, kenara gelmesine sebep oldu. Bu sayede bir süre oyuna girememesi maçtan soğumasına sebebiyet verdi. Udoh’dan boşalan boyalı alana direkt Furkan’ı sürdü coachBlatt. Hareketli uzun olan Furkan, içeri devrilmeleriyle pota altında kısa süreliğine sıkıntı yarattı. Obradovic hemen Vesely’i oyuna alarak hem oradaki dengeyi sağlamış oldu hem de savunmayı biraz sertleştirdi.

Skor üretmede sorun yaşayan Fenerbahçe, bu sorunu nasıl çözeceğini içselleştirilmiş bir şekilde biliyordu. Maç kazanma olasılığını arttıran faktörler Dixon – Datome ve Bogdanovic üçgeninden oluşuyor. Dixon ve Datomefarklı tarzda oynadıkları birebirleri kotarmaları gerekiyor veya bu takımın hücum lideri olan Bogdanovic’in üstün bir performans sergilemesine ihtiyaç duyuyor.
İlkyarıda skor sıkıntısını Dixon ile çözdü Fenerbahçe. Aldığı hücum ribaundlarını sayıya çevirmede daha başarılı olan ekipte Fenerbahçe’ydi.

Bu sefer skor bulma sorunu yaşayan Darüşşafaka Doğuş, kısırlaşan hücumunu Okben ile genişletti ve 5 sayılık bir katkı ile rahat nefes almasına neden oldu. İlk yarının sonu yaklaşırkenNunnally’den vasatın üstünde katkı alınca skor farkını kapattı Fenerbahçe. Fakat son sözü söyleyecek olan Wilbekin’di, bulduğu sayı ile takımını 41-38 önde girmesini sağladı.

İkinci yarıya yine tempolu başlayan Darüşşafaka Doğuş oldu. Maçın hemen başında J.Anderson’ın artık sokamadığı şutlar göze batmaya başlamıştı. Çok bir zaman geçmeden Wilbekin 3. faul’ü alarak yeniden bench’e gelmek zorunda kalıyor.Wilbekin’in rolüne mecburi olarak Wanamaker soyunuyordu.

Fenerbahçe geriden geldiği maçta bir türlü öne geçecek hamleyi yapamıyordu, yine yaptığı en iyi işe başvurdu; savunma sertliğini arttırdılar. Buna Wanamaker’de çanak tutunca hem oyun hem tempo dengelenmiş oldu.

Kalinic, kendisini bir adım geriden savunan J.Anderson’a cezayı kesmesiyle birlikte takımını 48-47 öne geçirdi. Bu üçlükten sonra seyirci desteğinide arkasına alan Fenerbahçe savunmadaki boğuculuğunu daha da arttırıyordu.

Darüşşafaka Doğuş gidişata “dur” demek için değişmeli alan savunmasına geçiş yapıyordu. Fakat Bogdanovic alan savunmasına cezayı anında kesiyordu,üç sayı artı faul ile 4 sayılık hücumla çıktı. Bu sırada Vesely’in yerine Ahmet oyuna girdi, savunmada iyi işler yaptı, özveriliydi. İlerleyen zamanlarda lig maçlarında daha fazla süreler alacağını düşünüyorum.
Wilbekin 3. çeyrek sonu oyuna girdi. Ne zaman oyundaysa, o zaman Darüşşafaka Doğuş istediği oyunu oynayabiliyordu. 3. Çeyrek sonucu 57-57.

Final çeyreğine bu sefer hızlı başlayan Fenerbahçe oldu, üçgenin bir parçası işliyordu o da Dixon.

Skoru maçın başında yine o kendine özgü birebirleriyle 62-57’ye getirdi. Son çeyreklerin adamı olan Bogdanovicde üçgenin bir diğer parçası olarak Dixon’a destek çıkmaya karar vermiş olacak ki skor katkısı vermeye başladı.

Darüşşafaka Doğuş cephesinde faul problemi olan Wilbekin kenarda, onun yerine bu maç yeterince kötü tercihler yapmış olan Wanamaker var. Hücumu korkunç bir şekilde tıkadı, zorlama penetre’ler yaptı ve farkın açılmasına imkân sağladı. Skor 69-59 Fenerbahçe lehineydi.

Son çeyrek farkın açılması sadece Wanamaker sayesinde olmadı tabi ki, Fenerbahçe’nin skorda homojen bir yapıya bürünmesinin de etkisi çok büyük.

Bu süre içerisinde Zizic’i tamamen unutan coachBlatt, hala Wanamaker üzerinde diretmekteydi.

Artık maç sonu yaklaşmıştı ki Wilbekin’i oyuna aldı 03:45 kala. Wilbekin hücumdaki bütün inisiyatifini kullanıyordu. Önce üç sayı çizgisinin uzağından üç sayılık isabeti, hemen ardından gelen pozisyonda muazzam bir fake ile şuta kalkmışken havada karar değiştirip boş olan J.Anderson’ı buluyordu. Bu altı sayıdan sonra Wanamakerda üç sayılık atışı buluyor. 9-0 seri yapan Darüşşafaka Doğuş müthiş bir geri dönüşe imza atıyordu.

Son çeyreğin, zor anların adamı, adeta bu maçın buralara gelmesini beklermiş gibi ipleri eline alıyor. Önce takımını 75-74 öne geçirdi, hemen ardından bulduğu sayı ile skoru 77-74 yapıyordu.

Darüşşafaka Doğuş mola dönüşü Wanamaker’dan hızlıca iki sayılık baskete gitti. Bana kalırsa yapılacak iş değildi 26 saniye kala.

Pota altından topu Dixon’la buluşturmayı başaran Fenerbahçe, çizgide 2/2 isabet sağlayınca, son top Darüşşafaka Doğuş’a kaldı.

Son topu Wilbekin ile kullanıyorlar, top çemberden geçmeyince Fenerbahçe 79-76’lık sonuçla 18. galibiyetini aldı.

Fenerbahçe ‘de Dixon 18 sayı, 6 ribaund, 4 asist, Darüşşafaka Doğuş’da ise Wanamaker 18 sayı, 4 ribaund ile oynadılar.

Benzer Haberler

 • Fenerbahçe Final Four’da

  Turkish Airlines Euroleague Play-off üçüncü maçınca Fenerbahçe deplasmanda 2 kez devirdiği rakibine kendi evinde de hiç şans tanımadı ve 79-61 gibi net bir skorla adını Final Four’a yazdırdı....

 • Fenerbahçe Servis Kırdı

  Fenerbahçe'nin deplasmandaki Panathinaikos zaferini yazarımı İlhan Tüysüz değerlendirdi...

BENZER HABERLER

 • Buruk sevinç

  LTurkish Airlines Euroleague’in 26. haftasında Brose Bamberg ile temsilcimiz Fenerbahçe karşılaştı. Normal sezonun bitimine 4 maç kala hata yapma şansı bulunmayan temsilcimizin maçı mutlak ...

 • Ligin Son Çeyreği

  LYazarımız İlhan Tüysüz, Beşiktaş'ın Darüşşafaka Doğuş'la oynadığı Spor Toto Basketbol Ligi karşılaşmasını değerlendirdi....

 • Kaf Kaf Son Sekizde

  LYazarımız İlhan Tüysüz, Pınar Karşıyaka'nın Beşiktaş Sompo Japan'ı yenerek FIBA Şampiyonlar Ligi'nde Son Sekiz'e kaldığı maçı değerlendirdi...

 • Güç farkı

  LYazarımız İlhan Tüysüz, Fenerbahçe'nin Demir İnşaat Büyükçekmece ile oynadığı Spor Toto Basketbol Ligi karşılaşmasını değerlendirdi. ...