Rus korsanların son hedefi Nadal ve Mo Farah

Rus bilgisayar korsanları tarafından yayımlanan yeni verilerde Rafael Nadal ve Mo Farah gibi sporcuların sağlık kayıtları bulunuyor.

Rus korsanların son hedefi Nadal ve Mo Farah
Rus bilgisayar korsanları, Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) tarafından sporcuların sağlık bilgilerinin saklandığı verilere izinsiz ulaşarak yayımlaya devam ediyor. Kendisine ''Fancy Bears'' adını veren hacker grubunun kamuoyuyla paylaştığı 4. listede; Rafael Nadal ve Mo Farah başta olmak üzere Büyük Britanya, Danimarka, Avustralya, İspanya ve Almanya'dan sporcular yer alıyor.

Kariyerinde iki kez Olimpiyat Oyunları'nda 5-10 bin metre dublesi yapan Büyük Britanyalı atlet Mo Farah ve İspanyol tenisçi Rafael Nadal'ın izinli olarak tedavi amaçlı yasaklı madde kullandığını gösteren belgeleri ele geçiren ve bunu internet sayfasından paylaşan Rus korsanların yayımladığı belgelere göre;

Mo Farah 2014 yılında yasaklı madde listesinde bulunan triamcinolone kullanımı için tedavi amaçlı kullanım izni aldı.

Rafael Nadal ise iki kez tedavi amaçlı kullanım izni aldı. 2009 yılında yasaklı madde olan betamethasone ve 2012 yılında bir başka yasaklı madde olan corticotrophin.

MO FARAH DOĞRULAMIŞTI

2015 yılında BBC'nin yaptığı bir programda kariyeri boyunca bir kez tedavi amaçlı izinli kullanım yaptığını doğrulayan Mo Farah,

''Utah'ta geçirdiğim bir kazanın ardından hastaneye kaldırıldım ve o sırada ambulansta bana uygulanan tedavide yasaklı madde içeren bir ilaç kullanıldı. Kariyerimdeki tek yasaklı madde kullanımı oydu.'' demişti.

NADAL'A GÖRE SORUN YOK

Rafael Nadal ise dün yaptığı açıklamada; Rus korsanlar tarafından yayımlanan belgelerde yeni bir şey olmadığı ve kariyerinde iki kez tedavi amaçlı kullanım yaptığının bilinen bir olay olduğunu belirtti.

WADA ise sporcuların gizli sağlık bilgilerini içeren dosyalara Fancy Bear tarafından dördüncü kez siber saldırı yapıldığını doğruladı.

1 HAFTADA YAŞANANLAR

Fancy Bears isimli hacker grubu, WADA'nın kayıtlarından ele geçirdiği belgeleri ilk olarak 13 Eylül'de yayımlamaya başladı. Rafael Nadal ve Mo Farah'tan önce ünlü tenisçiler Serena ve Venus Williams, Rio 2016'nın kahramanlarından ABD'li cimnatiskçi Simone Biles, Britanyalı bisikletçiler Bradley Wiggins ve Chris Froome gibi isimlerin belgeleri sızdırıldı.

(Eurosport)
DİĞER HABERLER Tüm Haberler
Yöneticilerden Florya çıkarması

Yöneticilerden Florya çıkarması

Galatasaray'da yönetim Beşiktaş derbisi öncesinde Florya'ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor

Gelen gideni aratır

Gelen gideni aratır

Advocaat'ın Fenerbahçesi, beğenilmeyip sezon başında takımdan gönderilen Vitor Pereira'nın takımının gerisinde kaldı

Quaresma, Bento'ya karşı

Quaresma, Bento'ya karşı

Ricardo Quaresma için UEFA Avrupa Ligi'ndeki Olympiakos eşlelmesinin anlamı farklı

Kjaer'in transferine yeşil ışık

Kjaer'in transferine yeşil ışık

Bedelsiz alınacak isimlerin başında Mehmet Ekici geliyor. Avrupa ve Güney Amerika’da geniş çaplı bedava oyuncu arayışı var. Kjaer başta olmak üzere herkes satılabilecek

Başakşehir iki futbolcusuyla nikah tazeledi

Başakşehir iki futbolcusuyla nikah tazeledi

Medipol Başakşehir, Mossoro ile 2, Napoleoni ile de 1 yıl sözleşme uzattı

Beşiktaş’ın muhtemel rakipleri belli oldu

Beşiktaş’ın muhtemel rakipleri belli oldu

UEFA Avrupa Ligi'nde Hapoel Beer-Sheva'yı eleyen Beşiktaş son 16 takım arasına kaldı.