İnsanlığa mâl olan olimpiyat: 22.000 aile evinden oldu

2016 Rio Olimpiyatları'na hazırlık sürecinde yaşanan insanlık dramı, bir sivil toplum kuruluşunun raporuyla gözler önüne serildi.

 İnsanlığa mâl olan olimpiyat: 22.000 aile evinden oldu
2016 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapan Rio de Janeiro kenti, oyunlara hazırlık sürecinde yaşanılan insanlık dışı olaylarla bir kez daha gündeme geldi. "Terre des Hommes" isimli insan hakları kuruluşunun raporu, olimpiyat ve paralimpik oyunlarının ülkede yarattığı insani tahribatı gözler önüne serdi.

Rapora göre, 2016'da oyunlara ev sahipliği yapacağı kesinleştikten sonra geçen 7 yıllık süreçte, Rio'daki yaklaşık 22.000 aile evlerinden tahliye edildi. Şehrin imajını bozacağı endişesiyle yerlerinden edilen bu insanların çoğu, hükümet kontrolündeki lojmanlara gönderildi.

Tahliyelerden en çok etkilenen kesimin çocuklar olduğu belirtiliken, güvenlik güçlerine direnenlerin darp edildiği de tanık ifadeleriyle raporda yer aldı.

Raporun sonunda Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne de çağrıda bulunularak, bundan sonraki olimpiyat oyunları için adaylık sürecinde insan hakları kriterinin de göz önünde bulundurulması ve bu amaçla ev sahibi şehirlerin daha sıkı denetlenmesi gerektiği vurgulandı.

Brezilya'daki ekonomik krize rağmen 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapılması, ülke genelinde birçok kez protesto edilmişti.

(Eurosport)
DİĞER HABERLER Tüm Haberler
'Preciado'yu satıyoruz ama Galatasaray'a değil'

'Preciado'yu satıyoruz ama Galatasaray'a değil'

Deportivo Cali Başkanı Alvaro Martinez, forvet oyuncuları Harold Preciado'yu Galatasaray'a satacakları yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Mehmet Topal sakatlandı

Mehmet Topal sakatlandı

Fenerbahçe'nin orta sahadaki en önemli isimlerinden Mehmet Topal sakatlandı.

Advocaat:

Advocaat: "Aatif bana göre haklı"

Fenerbahçe Teknik Direktörü Dick Advocaat Trabzonspor'a gitmeyen Aatif hakkında konuştu.

Garry Rodrigues Yunan basınında

Garry Rodrigues Yunan basınında

Galatasaray'ın yeni transferi Garry Rodrigues'in performansı, Yunanistan'da yankı uyandırdı, basın "Türklerin sempatisini kazandı." ifadeleri kullandı.

Ümit Özat: Hakemler futbolu bilmiyor

Ümit Özat: Hakemler futbolu bilmiyor

Gençlerbirliği Teknik Direktörü Ümit Özat, 3-0'lık Kasımpaşa yenilgisi sonrası hakeme yüklendi.

Fenerbahçe'den Ekici'ye 1 milyon 750 bin euro

Fenerbahçe'den Ekici'ye 1 milyon 750 bin euro

Sarı-Lacivertliler, transferi bitirmek adına Trabzonspor ile son kez masaya oturdu. Sözleşmesi sezon sonu bitecek yıldız futbolcu için 1 milyon 750 bin Euro’luk ret edilmeyecek bir teklif yapıldı.