İnsanlığa mâl olan olimpiyat: 22.000 aile evinden oldu

2016 Rio Olimpiyatları'na hazırlık sürecinde yaşanan insanlık dramı, bir sivil toplum kuruluşunun raporuyla gözler önüne serildi.

 İnsanlığa mâl olan olimpiyat: 22.000 aile evinden oldu
2016 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları'na ev sahipliği yapan Rio de Janeiro kenti, oyunlara hazırlık sürecinde yaşanılan insanlık dışı olaylarla bir kez daha gündeme geldi. "Terre des Hommes" isimli insan hakları kuruluşunun raporu, olimpiyat ve paralimpik oyunlarının ülkede yarattığı insani tahribatı gözler önüne serdi.

Rapora göre, 2016'da oyunlara ev sahipliği yapacağı kesinleştikten sonra geçen 7 yıllık süreçte, Rio'daki yaklaşık 22.000 aile evlerinden tahliye edildi. Şehrin imajını bozacağı endişesiyle yerlerinden edilen bu insanların çoğu, hükümet kontrolündeki lojmanlara gönderildi.

Tahliyelerden en çok etkilenen kesimin çocuklar olduğu belirtiliken, güvenlik güçlerine direnenlerin darp edildiği de tanık ifadeleriyle raporda yer aldı.

Raporun sonunda Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne de çağrıda bulunularak, bundan sonraki olimpiyat oyunları için adaylık sürecinde insan hakları kriterinin de göz önünde bulundurulması ve bu amaçla ev sahibi şehirlerin daha sıkı denetlenmesi gerektiği vurgulandı.

Brezilya'daki ekonomik krize rağmen 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapılması, ülke genelinde birçok kez protesto edilmişti.

(Eurosport)
DİĞER HABERLER Tüm Haberler
“Madem tavır yapıyor, Rize’ye de gelmesin”

“Madem tavır yapıyor, Rize’ye de gelmesin”

Bruma için, “Madem tavır yapıyor, Rize’ye de gelmesin” diyen Tudor, ‘ağır kaldığı’ gerekçesiyle Hakan Balta’yı da Çaykur Rizespor maçı kadrosuna almadı.

"Dorsey'yi evinde hissetireceğiz"

BSL ekiplerinden BEST Balıkesir'de Genel Menajer Cengiz Karadağ kadrolarına kattıkları Joey Dorsey ile ilgili sitemize açıklamalarda bulundu.

Riekerink'in canı sıkkın

Riekerink'in canı sıkkın

Galatasaray teknik direktörü Jan Olde Riekerink'in hakkında çıkan 'takımdan gönderiliyor' haberleri nedeniyle canı sıkkın...

Beşiktaş'tan Ersan için komisyon yalanlaması

Beşiktaş'tan Ersan için komisyon yalanlaması

Beşiktaş resmi internet sitesinden bir açıklama yayınlayarak komisyon iddialarını yalanladı.

Derbiye bilet bulamadılar gece tırmanıp stada girdiler

Derbiye bilet bulamadılar gece tırmanıp stada girdiler

Fenerbahçe'nin, Beşiktaş'ı 1-0 mağlup ederek çeyrek finale yükseldiği kupa derbisinde 2 taraftarın maçtan bir gece önce stada girip saklandığı ortaya çıktı

Van Persie tişörtleri satışa çıkıyor

Van Persie tişörtleri satışa çıkıyor

Ziraat Türkiye Kupası'nda olaylı biten 90 dakika sonunda Beşiktaş'ı eleyen ve bir üst tura çıkan Fenerbahçe, cuma günü Van Persie tişörtlerini satışa çıkarıyor