Ponpon kızlık olimpiyatlarda yer alabilir

Spor müsabakalarında tribünleri coşturmak için icat edilen ponpon kızlık, başlı başına bir spor branşı olarak olimpiyatlarda yer alabilir

Ponpon kızlık olimpiyatlarda yer alabilir
Kuzey Amerika'da futbol ve basketbol organizasyonlarında başlayıp yıllar içinde tüm dünyaya ve birçok spora yayılan ponpon kızlık, geçtiğimiz hafta Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından olimpik spor olarak tanındı.

Böylelikle IOC'nin yardım fonundan pay alma hakkı kazanmasının yanı sıra "sporcu gelişimi" ve "anti-doping" gibi programlara tabi kılınan ponpon kızlık, 3 yıl sürecek entegrasyon periyodunun ardından olimpiyat oyunlarında yer almak için başvuruda bulunabilecek.

Sporun uluslararası düzeydeki gelişiminde önemli pay sahiplerinden Jim Webb, başlangıçta ABD ve Kanada'nın egemenliğinde olan ponpon kızlığın zaman içinde Avrupa ve Asya'da da yaygınlaştığını belirterek, "Eskiden yapılan yarışmalarda ABD ve Kanada takımları rahat bir şekilde rakiplerini geride bırakabiliyordu. Ancak şimdi Norveç, Finlandiya, Japonya, Tayland gibi ülkeler de madalya kazanabiliyor." diye konuştu.

Gençlere hitap etmesi ve federasyonlar aracılığıyla örgütlenmesiyle IOC'nin dikkatini çeken ponpon kızlık, geçtiğimiz hafta muay thai ile birlikte olimpik spor kapsamına alınmıştı. Böylece IOC nezdinde tanınan olimpik sporların sayısı 37'ye çıkarken, bu oyunlardan 28'i Rio 2016'da yer almıştı.

(Eurosport)
DİĞER HABERLER Tüm Haberler
Yöneticilerden Florya çıkarması

Yöneticilerden Florya çıkarması

Galatasaray'da yönetim Beşiktaş derbisi öncesinde Florya'ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor

Gelen gideni aratır

Gelen gideni aratır

Advocaat'ın Fenerbahçesi, beğenilmeyip sezon başında takımdan gönderilen Vitor Pereira'nın takımının gerisinde kaldı

Quaresma, Bento'ya karşı

Quaresma, Bento'ya karşı

Ricardo Quaresma için UEFA Avrupa Ligi'ndeki Olympiakos eşlelmesinin anlamı farklı

Kjaer'in transferine yeşil ışık

Kjaer'in transferine yeşil ışık

Bedelsiz alınacak isimlerin başında Mehmet Ekici geliyor. Avrupa ve Güney Amerika’da geniş çaplı bedava oyuncu arayışı var. Kjaer başta olmak üzere herkes satılabilecek

Başakşehir iki futbolcusuyla nikah tazeledi

Başakşehir iki futbolcusuyla nikah tazeledi

Medipol Başakşehir, Mossoro ile 2, Napoleoni ile de 1 yıl sözleşme uzattı

Beşiktaş’ın muhtemel rakipleri belli oldu

Beşiktaş’ın muhtemel rakipleri belli oldu

UEFA Avrupa Ligi'nde Hapoel Beer-Sheva'yı eleyen Beşiktaş son 16 takım arasına kaldı.