Galeri
Galeri
Güncel
Çok Okunanlar
Çok Okunanlar
 • Ligin Son Çeyreği

  Yazarımız İlhan Tüysüz, Beşiktaş'ın Darüşşafaka Doğuş'la oynadığı Spor Toto Basketbol Ligi karşılaşmasını değerlendirdi.

  Spor Toto Basketbol Ligi 21. hafta kapanış maçında Darüşşafaka Doğuş evinde Beşiktaş Sompo Japan’ı ağırladı. Lig tablosunda istenilen galibiyet bandında olmayan Darüşşafaka Doğuş, üstünde bulunan Beşiktaş’ı yenerek yukarılara tırmanmanın planlarını yapmaktaydı. Siyah-beyazlı ekip ise tenis tabiriyle rakibinin servisini kırmak istiyordu. İki takımında mücadele gücünü göz önüne aldığımızda sert ve keyifli bir maçın bizi beklediğini biliyorduk.

  Ligin ilk yarısındaki maçtan dersler çıkaran Darüşşafaka Doğuş maçın başında direkt o hataları kapatacak hamleler ile başladı.

  Stimac’ın karşısına farklı özelliklerde ve benzer bedende olan Oğuz’u koydu. Ev sahibi ekip maça harika giriş yaptı. Stimac’a getirdiği yardımlarla ve onu en kötü pozisyonda topla buluşturarak etkisiz hale getirdi. Hücumda Clyburn ve Wanamaker’ınpenetre’leriyle pota altını delik deşik etti. Dışarıdan Wilbekin destekliyordu bu ikiliyi… Beşiktaş Sompo Japan maça şok etkisiyle başladığından ötürü, şoku atlatana kadar hiç hoş olmayan ve onların karakterine asla yakışmayacak bir çeyrek geçirdi. Hücumda üretkenliği sıfır, organize olmaktan uzak, kötü birebirlerin akabinde top yekûn dibe vurdu.

  Yeşil-siyahlı ekip Moerman’ın topsuz oyunlarını da işin içine dâhil etti ve fark giderek büyüdü. Ufuk Sarıca sis bulutunu dağıtmak için sürekli denemeler yaptı; Weems, Kenan, Sertaç, Erkan… Fark bir ara 20 sayıyı buldu, o andan itibaren inisiyatif alan Michael Roll, kendi şutunu yaratma özelliğini kullanarak sayılara gitti. Farkı 12 sayıya indiren Beşiktaş’ın ilk yarıyı daha umutlu kapatmasına neden oldu.

  İlk yarı özelinde sadece bir istatistik hanesine değinmek istiyorum; Darüşşafaka Doğuş 9, Beşiktaş ise sadece 2asist yapmıştı; bu bile maçın Siyah-beyazlılar açısından nasıl geçtiğini özetler nitelikte…

  İkinci yarıya iyi başlayan taraf Beşiktaş Sompo Japan oldu. Hücumda Roll’e destek çıkan DjStrawberry, sorumluluk alarak soktuğu şutlarla takımını skorda olmasa bile oyun olarak ortak etmişti. Erkan’ın da oyuna girmesiyle enerji buldular. Bu enerjiyi gören Ufuk Sarıca, hemen alan savunması hamlesini yaptı. Darüşşafaka Doğuş’da biraz tedirgin olduklarını gözlemledim bu da hücumlarına yansıdı. Artık içeri rahatça penetre edemiyorlardı, topu sürmek kadar top dolaştırmanın önemini söylememe gerek yok herhalde.

  Oyunu tamamen Wanamaker ve Clyburn birebirlerine bırakan coach Blatt, takımının hücumda düşüşe geçtiğini fark edip Wilbekin’i oyuna aldı. Pota altını Stimac ile iyi savunan Beşiktaş SompoJapan’ı, Wilbekin sayesinde dışarıdan vurmaya başladı. Ufuk Sarıca match-upzone ile daha hareketli bir alan savunmasını denedi… Oyunu sete set hücumuna getiren ve bunun avantajını farkı kapatarak skoru takip mesafesine getiren taraf Beşiktaş Sompo Japan oldu.

  Clark’ın birebirlerinden bulduğu sayılarla rakibini iyice sıkıştıran konuk ekip maçın kader anlarında ise kötü tercihlerle gelen maçı ev sahibine bıraktı.Bu fırsatı da Darüşşafaka Doğuş Wanamaker liderliğinde değerlendirip maçı kazanmasını bildi…

  Darüşşafaka Doğuş için çok önemli maçtı. Kazanamasalardı hem ilk 4’ten çok uzaklaşacaklar hem de 6.sıra baskısına gireceklerdi. İşin galibiyet keyfi de ayrı tabii ki… Bunun yanında hafta için Avrupa’dan elenen Beşiktaş Sompo Japan psikolojik olarak zor bir maçtı. Bu da maçın başında gözüktü. Ama Ufuk Sarıca’nın savaşçı, inatçı kimliğine uyan bu ekip ne olursa olsun direnerek geri gelmeyi başardı.

  Sezonun son çeyreğinde artık çok daha keyifli maçlar seyredeceğimiz kesin…

  iltuysuz@gmail.com

Copyright © 2017 Gamaspor          Künye | Gizlilik Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | İletişim
efsanebahis
safirbet
turnuvabet
elexbet