Sosyal Medya

UEFA’dan “lüks vergisi” projesi

Kulüpler arasındaki rekabeti canlı tutmak adına yeni arayışlar sürüyor....

Futbol dünyasını gün geçtikçe daha fazla tehdit eden “kulüpler arası eşitsizlik” sorununa karşı UEFA dikkat çeken bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

 UEFA Başkanı Alexsander Ceferin, özellikle son dönemde astronomik boyutlara ulaşan transfer harcamalarının kulüpler arasındaki rekabeti zedeleyebileceğini belirterek, önümüzdeki sezondan itibaren bir tür “lüks vergisi” uygulamasını yürürlüğe koyabileceklerinin sinyalini verdi.

İsviçre basınına konuşan Ceferin, şimdiye kadar UEFA olarak kulüpler arasındaki adaletsizlik konusuna yeterli önemi vermediklerini itiraf ederek, “Futbolun geleceğini korumak adına önemli stratejiler geliştiriyoruz. Kulüpler arasındaki eşit rekabet ortamını her ne pahasına olursa olsun muhafaza etmemiz gerek. Bu dengeyi sağlamak adına hazırladığımız planlardan biri lüks vergisi uygulaması. Prensip olarak, gereğinden fazla harcama yapan kulüplere vergi yükü getiren bir uygulama. Tabii normal vergilerden farklı olarak bu ödeme devlete değil, UEFA’ya yapılacak.” dedi.

Ceferin, bu vergilerden toplanacak paranın diğer kulüplere nasıl dağıtılacağına ilişkin net bir karara vardıktan sonra yeni sistemin detaylarını kamuoyuyla paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

Önümüzdeki sezondan itibaren İngiltere, İspanya, Almanya ve İtalya liglerini ilk 4 sırada tamamlayan takımlara Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılım yolunu açan UEFA kararı, kulüpler arasındaki adil rekabet düzenini ortadan kaldıracağı gerekçesiyle futbol dünyasından büyük tepki toplamıştı. Avrupa futbolunun en yetkili organı tarafından hazırlanan lüks vergisi projesinin mevcut eleştirilere ne ölçüde cevap verebileceğini zaman gösterecek.

(Eurosport)

Benzer Haberler

BENZER HABERLER