Sosyal Medya

UEFA’ya katılmama kararı mı alındı ?

Yazarımız İlker Tosun, Trabzonspor'un Adanaspor deplasmanında aldığı 1-1'lik sonucu değerlendirdi....

Bir futbol yılına dört mevsimi sığdırdı Trabzonspor. Üç haftadır da hangi mevsim olduğuna karar veremediğimiz günlerden geçiyoruz.

Adına ve mazisine hiç yakışmayacak şekilde “Trabzon kümeye” diye rakip taraftarları bağırttıran derecelerden koptu geldi ve UEFA kupası hedefinin ve hatta lig üçüncülüğü konumunun adayı bir noktada buldu kendini takım.

Ne olduysa bundan sonra oldu. Küme düşme potasından, Avrupa Kupaları adayı haline getiren dönemdeki tüm doğrularını terk etti Ersun hoca. Peki ama neden ? Bilemiyoruz.

Neydi peki Trabzonspor’un o haftalardaki coşkulu futbolunun sırrı ? Bence şuydu ; Yusuf – Olcay uyumu ve hareketli futbolu adam eksiltmeleri ve sıfıra inebilme kabiliyeti ile rakip defansı dağıtabilen Castillo’nun sol kanat bindirmeleri… Ve tabii bu üçlünün arkasındaki Okay gerçeği…

Tek bir DamDoy hamlesi ile bütün sistemi çökertti Ersun hoca. DamDoy’u forvet arkasına aldı Yusuf’u kanata çekti. Yusuf ile Olcay arasında mesafeyi açarak hem Yusuf’un hem de Olcay’ın formunu düşürdü. Yusuf’un fiziki imkanları sebebiyle çizgi oyuncusu olamayışı ise işin başka bir boyutu.

Ersun hocanın kadro tercihlerine ve maçlarda oyuncuların puan kaybı yaşandığı dakikalarda süreyi lehine ilerletmek için hiçbir çaba göstermez hali akıllarda şu iki soruyu doğuruyor ? “Trabzonspor ligi 5. bitirip sezonu erken açmak mı istemiyor ?” ve “Trabzonspor seneye tek kulvarda yarışmak mı istiyor ?”

Öyle ise bu intihardır. Peki neden ? Düşüncemi söyleyeyim. Şampiyonlar Ligi olmuş UEFA olmuş hiç fark etmez bence Trabzonspor her sene Avrupa’da olmalı. Avrupa’da oynamak artık bir kültür haline gelmeli.

Avrupa kupalarında olmayan bir takımın stadına taraftarı nasıl çekeceksin ? Sana gelecek sene şampiyonluğu getirebilecek düzeyde oyuncuları nasıl transfer edeceksin ? Cevaba muhtaç sorular ..

Böyle bir hesap var ise bile -ki dilerim yoktur- yanlışlığı daha 3. haftasında kendini belli etti. Neden mi ? Kazanabileceği 3 maçta kaybettiği 7 puanı kaybetmemiş olsaydı Trabzonspor şu an lig üçüncüsü Fenerbahçe’nin 1 puan gerisindeydi ve kalan 3 maçından biri de Fenerbahçe ile.

Ben 2010-2011 sezonundan itibaren ülke futboluna inancını yitirmiş ve bu ligi Avrupa kupalarına katılmak için katlanılan 34 haftalık bir araç olarak görüyorum. Bundan ötesi değil.

Herşeyi geçtim, daha yaşadığın şampiyonluğun hakkının verilmediği bu düzende oynanmamış sezonda gelecek şampiyonluğa nasıl inandınız da UEFA’dan vazgeçebildiniz ?

Hayırlısı…

Benzer Haberler

BENZER HABERLER

 • Ersun Yanal ve Kayıp Dört Puan

  LYazarımız İlker Tosun, Trabzonspor'un Başakşehir ile 2-2 berabere kaldığı maçı ve Ersun Yanal'ın performansını yazdı ...

 • Aidiyet ve sevgi eksikliği

  LYazarımız İlker Tosun, Trabzonspor'un deplasmanda Göztepe'ye yenildiği karşılaşmayı değerlendirdi....

 • Gölgesinden korkanlar

  LYazarımız İlker Tosun, 2-2 beraberlikle sonuçlanan Fenerbahçe- Trabzonspor derbisini değerlendirdi...

 • Kazasız uyarı!

  LYazarımız İlker Tosun, Trabzonspor'un Burak Yılmaz'ın golleriyle 2-1 kazandığı Konyaspor maçını değerlendirdi ...