Gökmen Özdemir

Selçuk’a ayıp oluyor

Selçuk İnan Galatasaray’da hedef tahtasında. Neden bir futbolcu, bir kaptan 5 senede 10 kupa kazanmışken ‘istenmeyen adam’ konumuna sokuluyor? Yönetim tepkili, Riekerink yerine alternatif arıyor, taraftar ise olan bitene alkış tutar pozisyonda.

Maaşı aşırı bulunuyor, oynadığı futbol artık ‘yana ve geriye pas’ olarak adlandırılıyor. Frikikte bile topun başına o değil, Sneijder geçiyor (bakınız Akhisar maçı.)

Her şey Fenerbahçe maçında başladı aslıda. Kötü giden sezonda, Terim’in gönderilişi, Mancini’nin gelişi derken saha sonuçları da gelmeyince oklar futbolculara çevrildi. Sosyal medyayı iyi kullananlar, basına ve taraftara mavi boncuk dağıtanlar tabiri doğruysa ‘yırttı’; Selçuk gibi sosyal iletişimi sevmeyenler her maç küfür yemeye başladı. Oysa ki herkes kötü oynuyordu takımda.

Formayı çıkartıp sahayı terk etmeye çalışınca kızılca kıyamet koptu. Vay efendim nasıl yaparmış, takımı satarmıştan, böyle kaptan olurmuymuşa kadar uzadı iş. Artık her maç her top kaybı her hata sahayı dar ediyor Selçuk’a. Kendisi de bu duruma çanak tuttu. Hiçbir gün bu durumu açıklamadı. Neden yaptı? Amacı neydi? Pişman mı?

Çok iyi biliyorum; dost sohbetlerinde ‘Kaptan olarak üzerimde forma varken küfür yemek istemedim. O forma ve pazubant bunu haketmiyor. Onun içi de beni anlar diye formamı bir başka kaptana Tugay Kerimoğlu’na verdim’ diyor ama ‘Bunu neden basın önünde açıklamıyorsun?’ dendiğinde ‘Ben böyle bir futbolcu değilim. Basını ve sosyal medyayı kullanmayı çok doğru bulmuyorum’ ifadeleriyle konuyu kapatıyor.

Üzerine takımdaki futbol erozyonu ilerledi. Galatasaray her gün geriye gitmeye başladı. 20. şampiyonluk, 4. yıldız bile Selçuk’u iyi kaptan, iyi Galatasaraylı yapamadı taraftarın gözünde. Taraftar için sahada tansiyon çıkartan, fiilen kavga eden, Twitter’da Instagram’da şov yapan daha makbuldü. 10 kupa, senede en az 45 maç, Galatasaray’a gelirken elinin tersiyle ittiği 6 milyon Euro imza parası değerli değildi. Ona küfür etmek, onu ıslıklamak, yaratılan algıya inanmak daha kolay geldi herkese.

Oysa ki Galatasaray son 3 yılda kötü yönetiliyor, kötü futbol oynuyordu. Fatura Selçuk’a kaldı. Bence biraz ayıp oluyor.

Hadi bana inanmıyorsunuz; Muslera’nın Selçuk için dost meclislerinde söyledikleriyle bitireyim: ‘Onun yaptığını Uruguay’da bir futbolcu yapsa kahraman olur, omuzlarda taşınır. Ona her küfür geldiğinde, her yuhalandığında yer sallanıyor ayaklarımın altında!’

Katılırsınız, katılmazsınız; benim fikrim Selçuk İnan’ın iyi bir futbolcu olduğudur. Biraz taraftara oynayıp, sosyal medyayı kullanabilseydi bugün Florya’da 10 kupasıyla heykeli vardı Metin Oktay’ın yanında!