Kaya Çilingiroğlu

Beşiktaş bu maçı kaybetmez

Ünlü yorumcu Kaya Çilingiroğlu, cumartesi günü oynanacak Beşiktaş-Galatasaray derbisini gamaspor.com’a değerlendirdi. Biz sorduk, o yanıtladı. İşte Kaya Çilingiroğlu’nun derbi öncesi görüşleri:

Beşiktaş, derbi öncesi avantajlı görünüyor. Ama her takımın bazı eksik noktaları vardır. Sizce Beşiktaş’ın bu maçtaki dezavantajı ne?

Beşiktaş, geçen senenin şampiyonu... Güçlü ve iyi bir kadrosu var. Ama Beşiktaş’ın bu maç öncesi bir dezavantajı var. Herkes Beşiktaş’ın istikrarlı bir takım olduğunu düşünüyor ancak 10 tane transfer yapmış olan bir takımın istikrarlı olduğunu söylemek doğru olmaz. Galiba insanlar ‘istikrar’ kelimesinin anlamını yanlış biliyor.

“BEŞİKTAŞ KADRO TERCİHİYLE KORKMADIĞINI GÖSTERMELİ”

Sizce bu derbinin favorisi kim? Beşiktaş, Galatasaray maçına nasıl bir kadro tercihiyle başlamalı?


Bu derbinin favorisi Beşiktaş... Neden? Çünkü güçlü bir oyun ortaya koyuyorlar ve iyi bir kadrosu var.

Geçen hafta Oğuzhan oynamadı. Bu maçta Oğuzhan’ın oynamasını, Talisca’nın sola geçmesini bekliyorum. Aksi olursa yani Olcay solda başlarsa, kalede de Fabri’nin yerine Tolga oynarsa bu, Beşiktaş’ın Galatasaray’dan korktuğu anlamına gelir. Ki bu da Galatasaray’a avantaj sağlar.

Talisca’yı bu formuyla kesemezsin. Ama Oğuzhan’ı da bu karşılaşmada oynatmak zorundasınız. Çünkü Talisca, Beşiktaş’ta pas organizasyonunu sağlayabilen bir oyuncu değil. Onun oyun karakterinde bu yok. O, daha çok direkt ileri çıksın, gol arasın. Bu yüzden Oğuzhan bu maçta oynamalı.

“CENK BU SEZON GOMEZ’İ ARATMAZ”

Peki sizce Şenol Güneş forvette Aboubakar’la mı yoksa Cenk ile mi başlamalı?

Cenk, çok formda. 4 lig maçında, 4 gol attı. Aboubakar’ı daha göremedik. Şenol Güneş, Cenk ile maça başlayacaktır. Zaten kaliteli ve iyi bir oyuncu. Süper Kupa Finali’nde belki Galatasaray’a karşı iyi oynamamış olabilir ama bence bu sezon Cenk, Gomez’i aratmaz.

“BEŞİKTAŞ BU MAÇI KAYBETMEZ”

Galatasaray’ın kanatlarında Bruma ve Yasin gibi drippling yeteneği yüksek, hızlı oyuncular var. Acaba bu yüzden Şenol Güneş, bu maçta kanatların birinde Olcay’ı tercih eder mi?

Sanmıyorum. Caner ve Gökhan Gönül çok iyi ve tecrübeli oyuncular. Bu konuda nasıl önlem alınacağını biliyorlardır. Dediğim gibi kalede Tolga, kanatların birinde Olcay ile başlanırsa bu Galatasaray’dan çekinildiği mesajını verir. Ama düşüncem şu: Beşiktaş bu maçı kaybetmez!

“GALATASARAY’IN BÜYÜK MAÇ KARAKTERİ VAR”

Galatasaray’a dönecek olursak. Sarı-kırmızılılar, kötü gittiği sezonu iki kupayla kapattı. Birinde Fenerbahçe’yi diğerinde Beşiktaş’ı yendi. Galatasaray’ın bu ‘büyük maç’ deneyimi, Cumartesi günkü derbiye nasıl yansır?

Süper Kupa Finali’nde Beşiktaş, Galatasaray’a karşı çok gol kaçırdı. Ama Galatasaray’ın ‘kupa’, ‘derbi’ denildiği zaman hep bir karakteri vardır. Son 2 senede 5 kupa kazanmış bir takımdan bahsediyorsunuz üstelik birinde ligi 6. bitirmesine rağmen.

“GALATASARAY KAZANILAN KUPALARIN YARISINI MUSLERA’YA VERSİN”

Peki Galatasaray derbiye nasıl bir kadro tercihi ile başlar, başlamalı?

Galatasaray’ın pek fazla değişiklik yapacağını düşünmüyorum. Ama Tolga Ciğerci’yi yere göğre sığdıramıyorlar. Geçen hafta da söyledim, ben Tolga’yı öyle çok abartılacak bir oyuncu olarak görmedim. Diğer yandan baktığınızda Nigel de jong sakat, Podolski hazır değil. Değişiklik şansı da pek kalmıyor zaten. Eren Derdiyok müthiş bir golcü. Selçuk İnan formsuz. Muslera’yı zaten artık konuşmaya bile gerek yok. Zaten, bence Galatasaray, kazanılan kupaların yarısını Muslera’ya versin.

“TOLGA CİĞERCİ BENCE KENDİ REKORUNU KIRAR”

Derbide sizce hangi oyuncular öne çıkar?

Aslında bunu söylemek zor. Maçların içinde sürekli bir şeyler değişir. Ama forvetler olabilir. Beşiktaş adına Caner ya da Cenk olabilir. Galatasaray’da Muslera olabilir, Tolga olabilir. Zaten bence bu maçta Tolga kendi koşu rekorunu kırar.

Beşiktaş’ın Akhisar, Galatasaray’ın Rizespor maçındaki performansı derbi için ölçü olur mu?

Açıkçası Beşiktaş’ı Akhisar maçında hiç beğenmedim. Golü attılar, biraz oyunu domine ettiler sonra geriye yaslandılar. Pas organizasyonunu sağlayamadılar. Tabii bunda Oğuzhan’ın olmamasının da etkisi var. Bi de Beşiktaş gibi takımları zeminin kötülüğü çok etkiler.

Galatasaray’ın rakibi ise Rize’ydi. Ama Rize, bu ligin en kötü takımlarından biri. Kadrosu yok... Ama pozisyon bulmakta zorlandılar. Eren müthiş bir gol attı ki kariyerinde böyle başka goller attığını da gördük. Ama Galatasaray ve Beşiktaş için son maçlar ölçü olmayacaktır. Açıkçası Galatasaray’ın bu sezon nasıl bir performans ortaya koyacağını Beşiktaş derbisi belirler.

“ALİ PALABIYIK MÜTHİŞ BİR SEÇİM”

MHK, bu derbiye Ali Palabıyık’ı atadı. Bu tercih hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bence MHK, harika bir seçim yaptı. Kariyerinin ilk derbisi olabilir ama böyle hakemlerin önleri açılmalı. Ali Palabıyık benim çok beğendiğim bir hakem. Böyle isimlere görev verilmezse zaten Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus’dan başka maç yönetecek hakem bulamayacağız. Gerçekten müthiş bir karar. Ben hiçbir hakemin kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum. Kötü performans sergileyebilirler, kötü yönetebilirler ama kötü niyetli değiller. Biraz biz de her maçın arkasından hakemler hakkında konuşarak onları baskı altına alıyoruz. Ama Ali Palabıyık’ın bu maçta iyi bir performans sergileyeceğine inanıyorum.

“YASAĞIN KALKMASININ ETKİLERİNİ GALATASARAY-FENERBAHÇE MAÇINDA GÖRÜRÜZ”

Bu maçla beraber seyircilere olan deplasman yasağı da kalkacak. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir andan çok güzel bir durum. Bir yandan da bu maçta kalkmasını yanlış buluyorum. Eskiden maçlara yarı yarıya seyirci alınırdı. Ama 1994-95 sezonunda Galatasaray ile Beşiktaş arasındaki maçta Adnan Polat, bunun değişmesine neden oldu. Ama zaten Beşiktaş ile Galatasaray arasında öyle çok büyük bir husumet yok. Bu yasağın kalkmasının etkilerini Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki oynanan maçta göreceğiz.