Kaan Bora

Favorisiz derbi

İnönü'de bir derbiye daha tanıklık edeceğiz. Ancak bu dev kapışmanın diğerlerinden birçok farkı var. Yeni stattaki ilk derbi bir kere sezona çok iyi başlayan iki ezeli rakibin mücadelesi olacak. Sonuncusunu Olcay'ın o unutulmaz santrası yapılmayan golüyle Fenerbahçe'ye karşı kazanan siyah-beyazlılar bu kez açılışta İstanbul'un diğer büyüğünü devirmekten başka şey düşünmeyecektir. Ofansif oyun anlayışını ön planda tutan Şenol Güneş ile daha hücumcu bir kimlik kazanan Beşiktaş, Bilic döneminde kabusa dönüşen derbi şanssızlığını da kırdı. Özellikle Galatasaray'a karşı genelde yüzü gülmeyen Kara Kartal geçen sezon kazandığı iki maçla ezeli rakibine karşı psikolojik eşiği geçti.

Süper Kupa'daki maç, bu karşılaşma için bir ölçü olamaz. Kısa zamanda köprününsaltından çok sular aktı ve Beşiktaş, rakibine çok daha fazla gelişim sağladı.

Beşiktaş'ta kadro genişliği Güneş'e birçok bölgede alternatif sunuyor ama bir noktada değil. Kara Kartal, Konya'daki finalde aradığı golü bulamadığı için kupayı verdi. Şimdi Cenk, Ömer ve Abubakar bu eksikliği giderir mi, şüpheliyim... Mario Gomez gibi bir skoreri, çok arayacaktır Beşiktaş... Alman forvetin gidişi ne kendine ne de Kartal'a yaradı. Her zaman yerli kaleciden yana olan Güneş bu kez risk almayıp Fabri'yi oynatacaktır. Orta alanda hücuma yakın isim kesinlikle Talisca olmalı, eğer Oğuzhan oynayacaksa Atiba ya da Gökhan İnler'den birinin yerinde olmalı. Büyük maçlarda genelde varlığını hissettiren Quaresma da derbiyle sezona 'merhaba' diyebilir. Tosic-Marcelo ikilisi bozulmalalı...

Galatasaray çok basan, hırslı ve yenilmesi zor bir takım profili çiziyor. Riekerink kendinden beklenenden çok fazlasını yapıyor. Çimentosu sağlam bir takım kurmuş gibi gözüküyor. Muslera, Ciğerci, Eren ve Hakan, Aslan'ın kilit adamları. Sneijder çok istekli ama fizik olarak hala eksik. Her ne kadar İnönü'deki seyirci desteğini arkasına alacak olan Beşiktaş favori gibi gösterilse de ev sahibinin işi asla kolay değil. Bu derbinin kesinlikle favorisi yok.

Bu arada 5 yıl aradan sonra bir İstanbul derbisinde rakip taraftar tribünde olacak. Bu kararı çok doğru buluyor ve önemsiyorum. Ancak bu işin devamını getirecek olanlar yine taraftarlar olacak. Şiddetten kaçınıp yalnızca takımlarını desteklesinler. Tadı ağzımızda kalan çocukluğumuzdaki yarı yarıya derbilerin artık geri gelmesi imkansız ama bari bu şekilde devam etsin... Gerçekten Galatasaray ile Fenerbahçe taraftarı olmadan İnönü'deki derbiler güdük kalıyor...