Kaya Çilingiroğlu

Şenol Güneş kadroyu kullanamıyor!

Ünlü yorumcu Kaya Çilingiroğlu, Beşiktaş - Galatasaray derbisini, siyah-beyazlıların kadro tercihini, Fenerbahçe'nin Gaziantepspor maçındaki performansını ve yarın oynanacak Beşiktaş-Dinamo Kiev maçını değerlendirdi. Biz sorduk, Kaya Çilingiroğlu cevapladı. İşte o keyifli sohbetimizden taşanlar...

Beşiktaş-Galatasaray maçı nasıl geçti? Siz maçtan önce Talisca oynamazsa bu Şenol Güneş’in korktuğu anlamına gelir demiştiniz.

Şenol Güneş'in bu sene en büyük hatası geniş kadroyu kullanamamak olur. İlk kez elinde geniş bir kadro var. 90 dakikayı bitirdiği kadroyu ilk 11 olarak kullansa belki farka gidecek ama kullanmıyor. Savaşa giderken elindeki bütün silahları kullanacaksın. Böyle bir iş yok. Önce konvansiyonel silahları kullanayım, sonra nükleer kullanırım yok. Rakibini bitirmek için elindeki tüm silahları kullanmak zorundasın. Barcelona diyor mu ki; Bayern’le oynarken Messi ve Neymar’ı sonra kullanayım? Hayır! Elindeki silahları kullanmazsan diğer oyuncuların da performanslarını düşürürsün.

"OĞUZHAN BU FORMUYLA OYNAYAMAZ"

Gökhan Gönül formsuz ya da müzmin sakat. Gerçek performansının çok altında. İkinci devre gereken değişiklikler yapılınca Gökhan ve Caner’in performansı arttı. Bu demin belirttiğim noktaya geliyor. İyi oyuncular iyi oyuncularla oynar. Caner sol bek oynamaz bu ülkede. Caner sol ön oynar. Defansif olarak çok zayıf. Oğuzhan bu formuyla oynayamaz. Talisca varsa, Talisca oynar.

Böyle yaparak, düzgün kadro çıkartmayarak Cenk’i de bitiriyorsun. Kanatlardan top getiremiyorsun. Aboubakar geçen sene Portekiz’de çok başarılı olmuş bir futbolcu, varsa o da oynar.

"ATINÇ NEDEN KULLANILMIYOR?"

Atınç elinde bir silah. Beşiktaş pres yaptığında Muslera’nın attığı bütün topları kısa boylu Galatasaray topladı. Kanatlara indirdi oradan hep Beşiktaş kalesine pozisyon oldu. Atınç olsa bu topları toplardı havadan. Sol stoper de oynuyor. Neden kullanılmıyor anlamak mümkün değil.

"ABOUBAKAR TOLGA'YI NE HALLERE DÜŞÜRDÜ"

Galatasaray’ı nasıl buldunuz? Riekerink iki farklı takım oynattı sanki, iki farklı devrede?

Galatasaray belli ki sezon başını iyi geçirmemiş. Güçsüz bir takım. 60’tan sonra düşüyor oyundan. Herkesin yere göğe koyamadığı Tolga Ciğerci, Aboubakar oyuna girince ne hallere düştü gördük. Ancak faul yapabildi onu durdurmak için.

Muslera büyük avantaj. Büyük kaleci. Maça 1-0 önde başlıyorlar onunla. Ama hala Selçuk’la kendini kandıran yana geriye oynayan bir takım Galatasaray. Koskoca 90 dakikada Selçuk, Beşiktaş kalesine tek şut attıysa burada ciddi sıkıntı var diyorum. İkinci yarıda ilk kez Galatasaray ciddi bir takıma karşı oynadı. Ne durumlara düştü gördük.

"GALATASARAY'IN HOCASI RİEKERİNK OLMAMALI"

Sneijder bana göre sahanın en iyi oyuncusu. Hem ofansif hem defansif olarak çok iyiydi. Galatasaray’da gözlemlediği en önemli şey geçen senelerde olmadığı kadar iletişim problemini halletmiş olmaları. Fakat hocası yetersiz. Galatasaray gibi üst düzey bir takımın hocası Riekerink olmamalı.

"BRUMA'DAN YENEN GOLÜ MAHALLE TAKIMI YEMEZ"

Bruma’nın performansı çok iyi fakat futbol oyununda gerekli temel bilgileri bu seviyelerin çok altında. Gençliğinin verdiği performansla boş alanları iyi kullanıyor. Beşiktaş’ın ondan yediği golü mahalle takımı yemez. Kimseyi aldatmasın o gol. Her maç böyle alanlar bulamaz.

"FENERBAHÇE ÜRETKEN DEĞİL"

Fenerbahçe’yi Antep karşısında nasıl buldunuz? İlk yarı iyi bir Fenerbahçe izledik..

Lens üst düzey performans gösterdi. Belli ki üst düzey futbolcu. Ama Fenerbahçe üretken değil. 7 tane defansif futbolcusu var sahada.

Emenike orada merkez forvet oynamaz. Volkan ve Alper’in son vuruşları son derece zayıf. Fenerbahçe’nin de fizik kondisyonu ancak 60 dakika. Ciddi deplasmanlarda çok zorlanırlar.

"BEŞİKTAŞ KİEV KARŞISINDA ZORLANMAZ"

Beşiktaş, Dinamo Kiev maçında nasıl oynamalı? Galatasaray maçındaki kadro mu çıkar sahaya?

Beşiktaş içeride oynayacak. Kadroyu Şenol Güneş doğru kurarsa sıkıntı olmaz Beşiktaş için. Kiev’in sıradan kalecisi ve defans oyuncuları var. Beşiktaş’ın çok zorlanacağını sanmıyorum.

4-4-2 oynarsa çift forvetle Cenk-Aboubakar oynarlar, illa ki tek forvet olursa bu Aboubakar olmalı. Adriano'nun önünde Caner olursa Cenk de tek forvet olabilir.

"TALİSCA BEŞİKTAŞ'IN OLMAZSA OLMAZI"

Talisca ise olmazsa olmazı Beşiktaş’ın. Talisca ile Aboubakar’ın olması rakibini ciddi tehdit eder. Rakip senin üzerine gelemez. Eğer bu olursa karşı takımın defansı orta sahasına yakın oynayamaz. Galatasaray maçında da bu ikili oyuna girdikten sonra Quaresma’nın da perfonmansı arttı.

Geçen sene Beşiktaş kısa pas oynuyordu. Bu takım ise uzun topla oynuyor. Oyun sistemi değişti. Kanatlara da öyle iniyorlar. Hücum anlayışı da böyle. Gökhan İnler de bu oyunu iyi kuruyor. Bence herkes defansif olarak onu övüyor ama hücum anlayışı Gökhan İnler’in üst düzey.