Gökmen Özdemir

Yeter mi bilmiyorum ama evet!

Galatasaray taraftarının teknik direktörleri Jan Olde Riekerink’e büyük bir sevgileri ve saygıları var. Çünkü Hollandalı hoca göreve geldiğinden bu yana doğruları yapmaya özen gösteriyor. Takımdan yolladığı futbolcular, basın toplantılarındaki yaklaşımları, oyuncularıyla ilişkileri sürekli pozitif yansıyor Galatasaray gündemine.

Yani bu kez “Hocamızın arkasındayız” söylemini yönetim değil taraftar dile getiriyor. Teknik direktör asmayı çok sevenler, Beşiktaş maçının ikinci yarısında idam sehpasını kurdular ama gerçekten durum böyle mi?

Şartlar buysa, Galatasaray’ın elindeki malzeme ile doğru orantılı olarak tartışmasız ‘Riekerink’e evet.’ Eğer Avrupa Kupaları yoksa, haftada bir lig maçı yapılacaksa, 1. sınıf futbolcu sayısı azsa, Türkiye Ligi zirvesi için yeterli bir düzen.

Hayatında büyük takım çalıştırmamış, kor yarışın içinde olmamış bir teknik direktör hatalar yapacaktır. Beşiktaş maçından yaşanan budur. Riekerink’e hemen ‘yetersiz, yapamıyor’ demek içinde bulunduğu şartlara bakarak ayıp olur.

Galatasaray ekonomik mecburiyetten, imkansızlıktan son 2-3 senede çıtayı düşürdü. Belli bir süreç var. Bunun yaşanması gerek. Kulübün ekonomisi, yönetim tarzı ve hedefleri Galatasaray’ın ana hedefleriyle uyuşmuyor. Öyle olmasa iyi bir Galatasaray’da 18’e bile giremeyecek olan Sinan Gümüş’e kurtarıcı gözüyle bakılabilir mi?

Benim için işin özü şudur; yeter mi bilmiyorum (çünkü bu oyun futbol) ama Riekerink’e mevcut şartlarda ‘Evet.’ Şartlar değişir, Galatasaray gelişirse konuyu bir kez daha konuşuruz!