Kaya Çilingiroğlu

Futbol direktörü prim mi dağıtır? 

Ünlü yorumcu Kaya Çilingiroğlu, Milli Takım'da yaşanan Fatih Terim-Arda Turan krizini değerlendirdi. Biz sorduk, o yanıtladı. İşte Kaya Çilingiroğlu ile yaptığımız sohbetten taşanlar...

Milli Takım kadro tercihlerini, oyuncularla Fatih Terim arasındaki gerginliği nasıl görüyorsunuz? Bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Performans olarak baktığınızda Arda’nın Milli Takım’da olması lazım. Gökhan Töre’nin form durumunu bilmiyorum ama Fatih hocanın, Arda, Burak ve Selçuk için bir tavır koyduğu ortada. Ama Milli Takım tavır koyma yeri mi? Onu anlamıyorum.

Burak form düzeyi olarak 1.5 senedir zaten aşağılarda. Burak Çin’de her hafta gol atıyor olması onun çok iyi olduğunu göstermez. Çünkü Çin doğru bir tercih değil futbol oynamak için.

Terim’in bu oyuncuları almamasının sebebi ne sizce?

Bildiğim sebepse bu sebep değil, olamaz. Terim “Bana sormadan yapılan bir hareket var” diyor. Şu çalışanlara prim dağıtılması haberleri var, ondan bahsediyorum. Çocukların kendi aralarında prim toplayıp, masörlere, fizyoterapistlere prim dağıtması.. Belki hoca olarak onları çocukken tanıdın ama artık hiçbiri çocuk değil. Hiçbirine ‘bizim çocuk’ diye bakamazsın. Hepsi büyüdü. Hepsinin bir karakteri var. Hepsi tonlarca para kazandı. Büyük büyük adamlar oldular kendilerince.

Kriterler yabancı ve ileri ülkelerse, yabancı Milli Takımlarda futbolcular hocalarına sormadan bir şey yapmıyorlar mı? Sana sormadan bir şey yaptılar diye futbolcu cezalandırılır mı?

Burada çirkin olan kaptan ile futbol direktörünün basın üzerinden polemiğe girmesi. Zaten halkı zor ikna etmişlerdi milli takımı sevmeye, şimdi halkı yine soğutuyorlar. Biri ‘hesap soracağım’ diyor diğeri ‘gel açıkla’ diyor. Fatih Terim’in bu durumlara açıklık getirmesi lazım.

Emre Mor performans olarak yeni Arda Turan olur mu?

Emre Mor Arda’nın yerinin tutamaz. Arda bu ülkenin en iyi oyuncusu. Emre hep ileriye gitmeyi deneyen delici bir oyuncu. Arda ise oyunu kontrol ediyor. Arda takımı da sakinleştiriyor. Tecrübeli. Ne yapacağını biliyor, kimin nerede durması gerektiğini bile söylüyor.

Bakın mesele prensipse orada prensibe uymayan Ömer Toprak var. O yakın bir zamanda Milli Takım’ı reddetmişti. ‘Gelmem’ demişti. Şimdi niye orada?

Büyük resme bakmak lazım. Türkiye Futbol Direktörü dediğin zaman Türk futbolunun bir numarasından bahsediyoruz. A’dan Z’ye.. Bir strateji belirlemesi lazım. Ama günlük yaşıyoruz. Stratejin yok senin. Onu kurmadan bir yere gidemeyiz. Gittik Avrupa Şampiyonası’na boyumuzun ölçüsünü aldık geldik. Öyle onu almam bunu almam işi değil bu!

Özel maçta bile Burak, Selçuk, Arda oynatan biri böyle maçlarda niye keser? Bir de milli takımın ikinci santrforu yok. Selçuk’u anlarım. Orda sahada çok oyuncun var. Ben de olsam ben de oynatmam. Fiziksel olarak Burak hazırsa mutlaka alması lazımdı. Belki oynatmazsın ama kadroda tutarsın Burak’ı.

Futbol direktörü olan şahsın her işin içinde olmaması lazım. Prim dağıtmak mali işlerin görevi. Niye bu işe de sen giriyorsun. Futbol direktörü prim mi dağıtırmış? Almanya’da Löw, Fransa’de Descamps prim mi dağıtıyor? Bunun için futbolcuyla polemiğe mi giriyor?