Kaya Çilingiroğlu

Beşiktaş bu form düzeyi ile İtalya'da sıkıntı yaşar

Bu akşam Beşiktaş taraftarının merakle beklediği konu forvet tercihinin Cenk'ten mi yoksa Aboubakar'dan mı yana kullanacağı. Sizce Şenol Güneş kimi oynatmalı?

Bu, Şenol Güneş'in nasıl bir oyun anlayışıyla sahada yer alacağına bağlı. Oyunun muhtemel gidişatı, Napoli'nin baskılı bir futbol oynayacağı yönünde. Dolayısıyla böyle bir ortamda bence Aboubakar'ın forma giymesi gerekiyor. Çünkü Aboubakar, bir santrfor değil. Aboubakar bir forvet oyuncusu. Rakip arkasına koşu yapabilen, sızabilen bir oyuncu. Aboubakar, sizin hakim olduğunuz oyunda doğru tercih olmayabilir ama rakibin hakim olduğu bir oyunda doğru tercih olacaktır.

Peki, Aboubakar'ın şu ana kadar gösterdiği performans ilk 11 oynaması için yeterli mi?

Aboubakar gol atma konusunda sıkıntı yaşadığı bir gerçek. Ama bence Beşiktaş'a çok faydalı bir oyuncu olacak. Kayserispor maçından sonra Aboubakar'a biraz fazla yüklenildiğini düşünüyorum.

Beşiktaş, bu akşam Napoli karşısında nasıl bir oyun anlayışı ile sahada yer almalı?

Şenol Güneş, daha defansif bir takımla çıkacaktır. Muhtemel 11'de Andreas Beck ve Necip gibi isimlerin olması bunun göstergesi. Beşiktaş, defansif oynadığı dönemlerde sıkıntı yaşıyor. Napoli iyi pas yapabilen, güçlü oyunculara sahip bir ekip. Beşiktaş şu anki form düzeyi ile İtalya'da sıkıntı yaşar. Ama futbol bu, her an her şey olabilir. Gökhan İnler'in sakatlıktan çıktıktan sonra ilk maçını oynayacak olması da bir dezavantaj.

Fenerbahçe, yarın Manchester United'a konuk olacak. Sarı-lacivertlilerin performansı çok eleştiriliyor. Sizce, İngiltere deplasmanından Fenerbahçe'nin puan ya da puanlar çıkarma ihtimali var mı?

Çok zor. Manchester United belki Premier Lig'de çok iyi bir oyun henüz ortaya koymamış olabilir ama çok güçlü ve kaliteli oyuncuları var. Tabii bunlardan hangilerini Fenerbahçe karşısında oynnatacakları da önemli. Bence yarın oyun, Manchester United forvetleri ile Fenerbahçe defansı arasında geçecektir.

Fenerbahçe'de sorun sadece saha içinde mi?

Fenerbahçe'de çok sorun var. Ama esas net sorun, başkan ve yönetim. Fenerbahçe'de çağdan çok uzak, antidemokratik bir yönetim var. Bu sorunun çözülmesinin tek yolu da başkanın değişmesi. Takımı kuran, hocayı getiren 18 seneyi devirdiği sürede bazıları birkaç kez olmak üzere 13-14 isimle çalışan, istikrarı olmayan Fenerbahçe başkanı... Başarılı olmanız için istikrarı olan, uzun yıllar bir arada oynayan bir ekip olmalısınız. Fenerbahçe Türkiye2deki en büyük camialardan biri. Türkiye'nin en fazla gelir elde eden kulübü. Dolayısıyla futbolda rakiplerinden aslında çok daha önde olması gereken bir kulüp. Ama Fenerbahçe şu anda ekonomik yönden çok daha zor durumda bulunan Galatasaray'ın bile gerisinde...