İlker Tosun

Trabzonspor’da Sorumlu Kim(ler) ?

Yeni şeyler konuşmak oldukça güç. Ortada değişen bir şey yok, haliyle söylenenlerden farklı bir söz de yok.

Bazı maçların 30 dakikalık kısımlarında veya maksimum tek devrelik performansı ile saman alevi gibi parlayan ve “acaba mı ?” dedirten Trabzonspor, bir sonraki maçında hemen köreltebiliyor umutları. Anlayacağınız bir önceki hafta İstanbul’dan derbi galibiyeti ile dönüp “acaba mı ?” dedirten Trabzonspor için bu haftasonu oynamış olduğu Rizespor maçıyla beraber “hayat normale döndü” bir bakıma!

Galatasaray deplasmanından 3 puan ile dönerek 3 puandan fazlasını kazanan Trabzonspor için o 3 puanın gerçekten de 3 puandan fazlası olması için o derbi galibiyetini bu haftasonu Rizespor galibiyeti ile taçlandırması şarttı. Bunu yapamadı Trabzonspor. Oysa kağıt üstünde bakıldığı zaman böyle bir haftada Trabzonspor’un oynamak isteyeceği 3-4 takımdan bir tanesiydi Rizespor. Avantajı değerlendiremedi.

Geçen haftanın kahramanı Uğur Demirok belki de bu yılki en kötü performansını gösterince, Okay marke etmesi gereken adamı izleyince, Zeki ve Mustafa her zamanki gibi vasat olunca, Onazi hiçbir ekstra değer katamayınca, Mehmet en çok kendi ile kavga edince, Yusuf her zamanki gibi “ben bu takımın oyuncusu değilim” diye bağırınca, N’Doye vuruş ve zamanlama hataları yapınca... Ve tüm bunlar da aynı anda olunca haliyle galip gelmesi gereken maçtan beraberlik ile ayrılmaya razı oldu Trabzonspor.

Peki Trabzsonspor’da sorun sadece bu mu? Yani sorun kimi oyuncuların yetersizliği veya kimi oyuncuların formsuzluğu mu? Bence hayır. Sorun daha büyük, daha derinde.

Ortada ciddi bir transfer başarısızlığı, kadro mühendisliği hatası var. Trabzonspor öyle bir sol bek buluyor ki yıllarca “yetersiz” dediğimiz Mustafa Akbaş’I kesemiyor; Trabzonspor öyle 2 tane santrafor buluyor ki “bitmiş” denen N’Doye’yi “DamDoy” olarak 1. alternatif haline getirecek kadar yetersizler veya “hazır değil”ler. Peki hangi N’Doye? Sene başında satılabilecek kulüp bulunsa satılacak veya satılamasa bile ücretinde indirim yapmasa belki de kadro dışı kalacak olan N’Doye! Trabzonspor’un yetersiz olmasına rağmen alternatifler içindeki “ehven-i şer” olan 1 numaralı gol ayağının takımda kalış hikayesi de bu…

Yönetenlerin mali yapıdan şikayet ettiği Trabzonspor’un, kulübede otursun diye transferler yapamayacağını bildiğimizden hareket ile mantık sadece şu şıkları emreder ;
Ya Ersun Yanal kendi aldığı oyuncuları oynatmıyor, yani oynatmayacak kadar beğenmediği oyuncuları aldırdı.

Ya Ersun Yanal oyuncuları bu kadar zamanda hazır hale getiremeyecek kadar formsuz.

Ya da bu transferlerin birçoğu belki de hepsi Ersun Yanal’ın bilgisi, izni veya dahli olmadan yapıldı.

Hangisi?

Bu vasat kadronun, bu başarısız transferlerin sorumlusu kim(ler)?

Trabzonspor aynı kimseler ile mi yapacak devre arası transferlerini de?

Vah haline !