Murat Özyer

Basketbol adamı gözüyle JOR Bey

"Bir basketbol adamı gözüyle futbol" diye başlık atıp Arda ve arkadaşları geri dönmüşken iki kelime futbol yazmak istedim.

JOR Bey ile ilgili haliyle...

Başakşehir maçı bitimiyle başlayan dalga beklediğimiz gibi medyanın geneli içi "muz orta " oldu. Göğüs stopu bile yapmadan dömi-vole ile BOŞ KALEYE gol kovalayan kadar hava boşluğuna düşen uçaktan ailesini bırakıp kendini kurtarmak için paraşütsüz atlamayı göze alanları görmek beni hiç şaşırtmadı. Yaş 50 olunca döngü tekrarlarını ve sistemi algılamak nispeten kolay oluyor. Spor yöneticiliğinin etkin bir okulu olmayınca! Eski rol modeller ve davranışları eğitici kitap oluyor.

Eskiden kalma yönetici davranışlarından bir tek transfer döneminde tekneyle oyuncuyu imza atana kadar kaçırmak kalmadı artık, neyse ki!

Dönelim JOR Bey ve sorularımıza;

Alt yapıyı geliştirmesi ve A takıma kaynak yaratması için getirilen bir antrenörü HANGİ akıl şampiyonluk hedefli bir takıma teknik direktör yaptı?

Bir futbol aklı var mı?

Eğer bir futbol aklı varsa, Trabzonspor ve Medipol Başakşehir mağlubiyetleri sonrası MEDYAYA ilan vererek JOR Beyin son günlerinin başladığını bildirirken, antrenörü alt yapıdan A Takımın başına getiren FUTBOL AKLI bir hesap ödemeyecek mi? Bu hesabı kim soracak?

Ezeli rakibi yanlış planlama yapıp antrenör değişikliği yaptığı için doğru yolun sadece antrenör değiştirmek olduğu mu düşünülüyor?

Ezeli rakibin güçlü olduğu ana medyanın yönlendirmesi ile bu değişikliği yapmak, 1 aylık reyting malzemesi hazırlamak, sezon başı planlamanın kalitesi, neyse...

17 senedir deplasmanda yenemediği rakibini yenemezse mi antrenör değişikliği yapacak? Yoksa camia ve taraftar tepkisine günlük tampon mu hazırlığı? Az önce bahsettiğim yazılı olmayan eski yöneticilerin öğretilerine göre gemi su almaya başlayınca en değersiz sayılan eşyaları hemen denize atma operasyonu...Su insanın boğazına kadar gelinceye kadar delikleri kapatmayı düşünmüyorlar. Ne yazık ki!

Şimdiden alternatif isimler ile konuşmak yerine doğru ekip nasıl kurulmalı? Teknik direktör, ekibi ve çevresi nasıl kurgulanmalı? kimya doğru oluşturmalı ki basın toplantısında sorulan aşağılayıcı sorulara doğru reaksiyon verilsin, şimdi hocasına hesap soran yönetimin gücü test edilsin. Hem takıma, hem camiaya hem de ekosisteme gereken mesaj verilsin.

Takım olmak sadece oyuncular için geçerli bir kavram değildir sporda. Yönetim, yönetici, teknik ekip ve sporcular takım olabildiğinde gemi su aldığında önce delik kapanır, uçak hava boşluğuna düştüğünde kemerler bağlanır, panikleyip takım terkedilip paraşütsüz atlanmaz. Anca beraber kanca beraber denir.

En azından uzun maratonun sonunda başarılı olmak isteyenler böyle yapar, ha bir de işin uzmanı olup kendine güvenenler...