Murat Özyer

Haydi kızlar

Rio 2016, sonunda Zika virüsü, ev sahibi ülke Brezilya’daki siyasi durum, yolsuzluk skandalından, Rusya’ya verilen ceza gibi bir çok konusuyla beraber başlıyor.

Modern olimpiyatların kurucusu kabul edilen Pierre de Coubertin sözünde “Hayattaki en önemli şey kazanmak değil, mücadele etmektir; iyi savaşmak, zafer elde etmekten daha mühimdir” diyerek, oyunlara bakış açısını sabitlemek istese de ‘madalya kazanmak için her şey mübahtır’ anlayışı dile getirmeyi istemesek de oyunları etkisi aldığına inanların sayısı oldukça fazla olduğunu söylemeliyiz.

“Nerede o bizim zamanımızda ki Olimpiyatlar” demeyin! Çünkü Olimpiyat Oyunları ile yaratılan ekosistem ile “o “eski günler artık geri gelmeyecek, arşivlerde güzel birer anı olarak kalacak… Ayrıca eski günlerdeki Olimpiyat Oyunları sırasında “bilgi”ye ulaşmak bu kadar kolay olsaydı, yine de o günleri arayacak mıydık acaba? Neyse kafamızı çok da bulandırmadan, yolumuzu kaybetmeden basketbola geçelim.

Türkiye'yi 29’u devşirme olmak kaydıyla 55 erkek ve 48 kadın sporcu temsil edeceği, Usain Bolt ve Michael Phelps gibi iki büyük spor efsanesi son kez seyretme fırsatımız olacağı, ülkemizde 1968’de beri ilk kez televizyon yayının şu ana kadar sıkıntı yaşanan bir Yaz Olimpiyat Oyunları Brezilya’nın Rio şehrinde başlıyor.

A Kadın Milli Basketbol Takımımız Rio’da

2011 Avrupa finali, 2012 Olimpiyatlar’da 5’incilik, 2013 Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya, 2015 Avrupa Şampiyonası 5’inciliği ve bir kere daha Olimpiyatlar’a katılma hakkı kazanan ve 2016’da Rio’da madalya umudu taşıdığımız A Kadın Milli Takım'ın 12 kişilik olimpiyat oyunları kadrosunda şu basketbolcular yer alıyor:

Uzunlar: Lara Sanders, Esra Ural, Tilbe Şenyürek, Nevriye Yılmaz, Bahar Çağlar, Tuğçe Canıtez,

Kısalar: Şaziye İvegin Üner, Ayşe Cora, Işıl Alben, Şebnem Kimyacıoğlu, Birsel Vardarlı Demirmen, Olcay Çakır.

Genelde uzun turnuvalara 5 uzun 7 kısadan oluşan 12 kişilik oyuncu kadrosu ile gidilirken, tahminim özellikle kaptan Nevriye’nin sakatlık riski sebebiyle kadroya bir uzun daha ilave edildi.

Maç Takvimimiz:

A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın Rio'daki maç takvimi şöyle:

6 Ağustos: Türkiye-Fransa

7 Ağustos: Avustralya-Türkiye

9 Ağustos: Türkiye-Japonya

11 Ağustos: Belarus-Türkiye

13 Ağustos: Türkiye-Brezilya

Son maçı ev sahibi ile oynayacak olmamızın getireceklerini düşünerek 11 Ağustos’ta olmamız gereken sırayı garantilememizde fayda olduğu düşündesindeyim.

Hazırlık döneminin son provası

6 Ağustos 2016’da Rio’daki ilk grup maçımızı oynayacağımız Fransa karşılaşması öncesi İspanya ile oynadığı hazırlık maçını 71-66 kazandık.

Hafif sakatlığı olan “as” oyuncularımızın teknik ekip tarafından korunduğu maçta rotasyonu genişletecek oyuncular ( özellikle Ayça Cora ve Tilbe Şenyürek) teknik ekibe güven verdiğini düşünüyorum.

Maç sonu koç Ekrem Memnun, Rio öncesi hemen hemen her demecinde yaptığı vurguyu yineledi;  “ Takımımızın ortaya koyduğu karakter ve kazanma hırsından son derece memnunum.” .

Koç Memnun bu felsefesini takıma verdiğini oyuncuların demeçlerindeki benzerlikten anlayabiliyoruz. Takımımız kafada kazanmak için hazır! Evet mücadele önemli ama “MADALYA” için yeterli mi?

“MADALYA” kazanmak için ne yapmalıyız?

Bir çok web sitesinde bazı verilere dayanarak tahminler “madalya” tahminleri yapılmaya başlandı. Total madalya tablosunda Türkiye’nin 3 altın, 3 gümüş, 1 bronzla 7 madalya kazanması bekleniyor. Hayırlısı!  Dile gelmeyen gönüllerdeki hedefi ise 12 madalya...

12 madalyalı Roma 1960’ı tekrarlarsak, 100’ler kulübüne adım atarız. Haydi inşallah!

Oyuncusu, teknik ve idari ekibiyle tüm ekip madalya için mücadele edecekleri mesajını veriyor, haliyle çok tecrübeli olan ekibimiz heyecanımızı arttırıyor.

Peki ne yaparsak madalyaya uzanırız gelin bir göz atalım;

·Her Ekrem Memnun takımı gibi iyi savunma yapan ve mücadeleci bir takımız. Ana iskeleti oluşturan oyuncularımız yaşları, ilk turda 8 günde 5 maç oynayacak olmamız ve mücadele eksenine oturtulan bir startejimiz olduğunu dikkate aldığımızda; enerji en büyük ihtiyacımız olacak. Bunu hesap ederek ve sahadaki 5 kişilik kimyayı koruyarak “ GENİŞ ROTASYON” kullanmalıyız.   

·Top sayısını azaltıp oyunu kontrol altına almak genel stratejimiz (böylece yenilen ve atılan sayı da az oluyor)

·Hücum üretkenliğimiz gruptaki sıralamamızı belirleyecek diğer bir konu olacak. Bu sebeple hücumda cesaretle hareket etmeliyiz. Şutu kaçırmaktan korkmadan atılması gereken yerde topu potaya atmalıyız, attırmalıyız.

·Turnuvada mücadele ettiğimiz bilerek, sayı averajını düşünerek; atılacak ve savunulacak her sayı için ayrı odaklanmalıyız. Hele bir de ev sahibi bizim grubumuzdaysa!  

·Grupta son maçı “EV SAHİBİ” Brezilya ile oynayacağımızı düşünerek, şu deyişi unutmamalıyız;

Sen önünü kış tut, yaz çıkarsa bahtına!

Zekası ve tecrübesi ile takımının kilit oyuncusu olan Céline Dumerc 3 Ağustos’ta sakatlandığı için önemli bir eksikle karşımıza çıkacak Fransa’dan başlayarak, son maçı oynayacağımız 13 Ağustos’a kadar grup sıralamasında hedeflediğimiz yere varacak sonuçları almalıyız.

Bayrağımız elimizde desteğimiz sizlerle!

Haydi Kızlar Haydi Kızlar durmak yok bize

Dünyanın derdi biter kadın eli deyince

Siz Rio ‘da biz burada kalplerimiz hep birlikte