Gökmen Özdemir

Konya’dan beri doğru Fenerbahçe!

Fenerbahçe Konya deplasmanında uygulamaya başladığı yeni oyun sistemini her geçen maç geliştirdi. Sert, arkada birlikte oynayan, hızlı çıkan ve yetenekli ayaklarıyla gole giden bir takım oldu. Sezon başındaki Fenerbahçe ile bugünün Fenerbahçesi arasından dağlar kadar fark var.

Bu oyun sistemiyle Karabük gibi ligin etkili takımını Kadıköy’de elini kolunu sallayarak yendiler. Manchester United’ı devirdiler.
Galatasaray’a karşı bir adım daha attılar. Bu oyunun en kilit iki adamı defansif Mehmet Topal ve hücumda Lens’in yokluğunda Galatasaray’a sahayı dar ettiler. Topu rakiplerine verdiler, futbolu kendileri oynadılar. Dick Advocaat elindeki malzemeden Türkiye Ligi gerçeklerinde bir takım yarattı. Sızlanmadan, oydu buydu şuydu demeden “Deneyeceğim” kararı aldı ve uyguladı. Tecrübe bu.

Galatasaray’a karşı Fenerbahçe savaşarak, rakibini iyi analiz ederek, elindeki silahları iyi kullanarak kazandı. Sert ve birlikte oynadılar. 17 senedir süren Kadıköy’de Galatasaray’a karşı yenilmezlik serisini 18’e çıkarttılar.

KÖTÜ YÖNETİM, KÖTÜ TERCİHLER

Oyunun diğer tarafına bakarsak… Tecrübesiz ve yetersiz bir teknik direktör, birlikte oynayamayan, birbirini sevmeyen futbolcular vardı sahada Galatasaray adına. Ne savaştılar, ne futbol oynayabildiler.

Bunun altında birçok gerçek var. Yöneticilerin sigara paketinin arkasına yazıp verdiği kadrodan, emeklilik dönemi gelen futbolculara büyük yıldız muamelesi çeken yapıdan, kendini Galatasaray futbolcusu zanneden oyunculara kadar bir çok sebep sayabilirim.

Kötü yönetim, kötü tercihler yapar, kötü tercihler daha kötü tercihler yapar, bunlar da sana pahalıya patlar.. İşin özü budur. Sahada o olmalıydı, bu oynamalıydı, şu formsuzdu yorumları yapmak komik olur.

Kısaca derbide isteyen, istediği için savaşan ve elindeki malzemeyi en iyi şekilde kullanan kazandı.

NOT: 90+2’de Galatasaray’ın kazandığı frikiği kullanmak için topun başına Sabri geldiğinde aklıma şu soru geldi: “Cuma günü Selçuk-Riekerink görüşmesinde nasıl bir konuşma tonu vardı ki Selçuk derbide takımının 14. futbolcusu bile olamadı?”