Burçin Badem

Anadolu Efes 100 güldürdü

Türk Hava Yolları Avrupa Ligi dokuzuncu haftasında Anadolu Efes evinde Kızılyıldız’ı ağırladı. Haftaya başlarken temsilcimiz ligdeki 3 galibiyet, 5 mağlubiyete sahip tek takım olarak 12.sırada yer almaktaydı. Kızılyıldız ise 4-4 ile 9.sıradaydı. Maçın büyük bölümünde tempoyu elinde tutan temsilcimiz, zaman zaman zorlansa da özellikle ribauntlardaki üstünlükle karşılaşmayı 100-79 kazanmayı başardı.

Karşılaşmaya Sırp temsilcisi topun değerini bilen oyununu sahaya yansıttı. Penetre paslardan bulduğu şutlardan isabet sağladı. Bjelica ve Jenkins ile sayı buldular. Anadolu Efes dengeyi sağlamakta çok gecikmedi. Hücum ribauntlarına asılmaya başladı. Heurtel girip Granger çıkınca tempoyu ele geçirdiler. İlk çeyrek 21-21 dengede geçildi ve maçın 15. dakikasına kadar bu denge devam etti. Karşılıklı basketler ile 31-31 geçildi. Anadolu Efes baskılı savunma ve mücadele devrini yükseltti. Tam 90 saniye içinde 10-0’lık bir seri yakaladı. Hücum ribauntlarında her topa el sokan temsilcimiz rakibine kolay hızlı hücum fırsatı vermedi. Thomas Heurtel, Bryce Cotton, Derrick Brown’ın istekli ve isabetli oyunları 2.çeyrekte 26-19’luk skoru getirdi ve ilk yarı 47-40 Anadolu Efes lehine sonuçlandı.

KOPUŞU JENKINS ENGELLEDİ

İkinci yarıya özellikle D.Brown ve B.Cotton çok iyi başladı. İlk dakikada Derrick Brown kaptığı bir top üzerine coast to coast (potadan potaya) götürdüğü topu içine vururken bir de sportmenlik dışı faul aldı. Ekstra hücumda Cotton da üçlüğü sokunca 6 sayılık oyunla skor 53-42’ye geldi.

Maçın sonuna kadar fark 13 ile 5 arasında gidip geldi. Anadolu Efes maçı her koparacağı anda hep bir hata silsilesi yaptı ve rakibine yakalandı. Yakalanma anlarında sahneye çıkan oyuncu rakip adına Charles Jenkins oldu. Amerikalı oyuncu 3.çeyrek bitiminde 20 sayıya ulaştı. Arada kaosa gidebilecek dakikalarda Cedi Osman 3/3 üçlük ile maçın kontrolde kalmasına destek oldu. Son çeyreğe 74-64 önde giren temsilcimiz tempoyu çok yükseltti. Koş koş basketbol ile baskısını da arttıran ekibimiz penetrelerde yaptığı bloklar, rakibin skorerlerine boş şut imkânı vermemesi ve özellikle hücum ribaundundaki ezici üstünlüğüyle en sonunda maçı koparmayı başardı. Şutör Simenovic’in de gününde olmaması iyi haberdi. Honeycut, her yere elini soktu. Cotton, yüzdeli attı. Derrick Brown müthiş oynadı, sayı attı, ribaunt aldı, pas dağıttı; kısacası maça keyif verdi. Çok emek koymasına rağmen yaptığı saçma top kayıpları ile Heurtel maçın 30’a gitmesini engelledi. Maçın sonunda guard’ı iyice düşen Kızılyıldız’ı 100-79 yenen Anadolu Efes puan tablosuna da denge getirdi.

Temsilcimizin Play-Off yapması için savunmada top seviyesi prensiplerine biraz daha dikkat etmeli. Zaman zaman kanatlara baskıyı abartıyor ve ortayı çok boş bırakıyorlar. Hücumda düzensizliği bir kimlik haline getiren Lacivert-beyazlılar zaman zaman fırtına gibi esip yağabiliyorlar. Ancak bazen bu tempoda yapılan basit top kayıpları ile sadece gök gürlemesi olarak kalabiliyorlar. Bu sırada savunmada gösterecekleri direnç kısa savunmalarına karşı yardım ve geri adam bulmaları çok önemli… Kızılyıldız maçı bir referans noktası olup artık hem savunma hem de hücumda üstüne koymaları gerekli.

burcin.badem@beyazgolge.org
https://twitter.com/burcinbadem
https://www.facebook.com/burcin.badem
http://burcinbadem.blogspot.com.tr