Burçin Badem

Nunnally Rolünü Oynuyor

Fenerbahçe, Türk Hava Yolları Avrupa Ligi’nin formda ekiplerinden Real Madrid’i son saniyede bulduğu serbest atışlarla yenmeyi başardı.

Hücumda topun dolaşımını en iyi organize eden iki takımdan biri Real Madrid… Böyle değerli seçimleri yapan bir ekibi 77 sayıda tutabilmek önemli bir başarı… Savunmada 77,5 sayı ortalamayla oynayan Fenerbahçe, rakibinin tempolu seçimlerine rağmen geri adım atmadan kendi çizgisini bozmasına izin vermedi. Jeffery Taylor’ın son iki dakikada bomboş kullandığı 1’er üçlük ve ikilikte isabet sağlayamaması maçın kırılma anlarındandı…

Sezon başında Fenerbahçe’nin kemik kadrosuna eklenen James William Nunnally, bir türlü kapasitesini sahaya yansıtmakta zorlanıyordu. Şu ana kadar oynadığı her takımda yıldız oyuncu olan Nunnally, Sarı-Lacivertli forma altında görev tanımını tam olarak anlayamadı ve ya da uygulamakta zorlandı. Ancak Bogdanovic’in sakatlığı sonrası sakatlanana kadar beklenen performansı sergileyemeyen ya da nasıl sergileyeceğini bilemeyen, gerçek rolünü oynamaya başladı. Coach Obradovic son 4 karşılaşmada onun karar mekanizmasını tamir edebilmek için sürekli uyarılarda bulundu. Mümkün her pozisyonda ona güven aşıladı. Atması gerekeni atmadığında “Sen bunu atmalısın.” Tam tersi kararlarında ise “Hayır, bu değil diğeri” gibi uyarılarla ona ince ayarlar verdi. Sonunda yönetmeni sayesinde aktör ile rol birbirine oturdu. Takım da onun kapasitesinin hakkını verecek tarzda paylaşımlar yapmaya başladı. Bogdan'ın sakatlığı Fenerbahçe’ye bir dönem sıkıntı olsa da takımın sınıf atlaması için bir fırsat yaratmış oldu.

Maçın kritik anlarında hakemlerin Fenerbahçe aleyhine 3 tane önemli kararı vardı. Bu düdükler maçın kaybedilmesine neden olabilirdi. Ama yine aynı hakemler A.Randolph’un teknik faulünü de son saniyede Jaycee Carroll’un faulünü de tereddüt etmeden çaldılar. Bence o hatalı düdükler kasıtlı değildi; yanlış mıydı kesinlikle evet... Kasıtlı olsa son iki düdük çalınmazdı.

Ligin en iyi basketbolunu oynayan 3 takımın birbiriyle oynayacağı maçlarda her sayı çok değerli. Kostas Sloukas, gibi değerli bir oyuncunun bu kadar kolay 2 teknik faul almaması gerekliydi. Eminim ki bundan sonra sezonu teknik faulsüz geçirecektir.

Luka Doncic 1 mi, 2 mi?

Barcelona’da 2 sene önceki Adidas Next Generation Tournament’ta ortalığı yakıp kavuran benim uzun zamandır gördüğüm en yetenekli oyunculardan birincisi Luka Doncic, çok önemli dakikalarda sorumluluk alıyor. Ama bu seviyede onu 1 numarada kullanmak önemli risk. Maçın en kritik anlarında yaptığı iki hata Fenerbahçe için güzel hediye oldu.

Sonuçta oyun kurucun kadar takımsın…