Burçin Badem

Daçka’dan Geri Adım

Darüşşafaka Doğuş, Türk Hava Yolları Avrupa Ligi’nin 10. Haftasında ‘Kabasakal’ Spanoulis’in liderliğindeki Olimpiakos’u misafir etti. Konuk ekip özellikle savunmada kaliteli ve sert savunma yaparken bu sertliği aşabilmenin yolunu bulamayan ve dağınık oynayan Darüşşafaka Doğuş sadece 4.çeyrekte rakibini sıkıştırabildi. Kadrosunda önemli eksikler bulunan Darüşşafaka Doğuş’ta sakatlıktan yeni çıkan Semih Erden ve Adrien Moerman’ın performansının beklenenden uzak olması kazanmaya yetecek basketbol ürettiremedi.

Karşılaşmanın daha ilk çeyreğinde basketbol çizgisini belli eden Olimpiakos, her hücumda savunma ayaklarını zorlayan minimum 5 penetre/pas yaparak boş ve kaliteli şutlar kulandı. Yirmi dakikada 2 Sayı 14/24 %58, 3 sayı 4/8 %50, Serbest Atış 3/6 %50, 20 ribaunt, 12 asist, 5 blok, 2 top çalma, 7 top kaybı ile oynadı. Kadrosundaki 11 oyuncuya da dakika veren coach Ioannis Sfaitopoulos, kontrolü hiç kaybetmedi. Özellikle sonradan oyuna girip soğuk kanlı çocuk katili gibi oynayan Matt Lojeski 11 dakikada 13 sayı, 6 ribaunt, 1 blok üretti. Olimpiakos tam deplasman takımı gibiydi. Hiç gerginlik yaratmadı. Sessiz sedasız, tıkır tıkır bildik ve istediğini uyguladı. Koskoca maç sadece 2 topu (bence) zamansız kullandı. İkinci yarıda değişen pek bir şey olmadı sadece Daçka’nın oyuncu kalitesi ve direnç arzusu ile kısa patlamalar yaşandı. Bu çaba ve Scottie Wilbekin’in neredeyse evden attığı iki üçlükle 67-69 yakalandı ve 37. Dakikada fark 2 sayıya indi. Ama sakin kalabilen yine konuk takım oldu ve maçı 71-77 kazanmayı başardı.

Maç istatistiğinde dikkat çeken en önemli fark Performance Index Rating (PIR)* idi. Temsilcimiz Darüşşafaka Doğuş sadece 67 puana ulaşırken, rakip Olimpiakos 86 puan elde etti. Yaklaşık 20 fark da sahada gözüken basketbol kalitesiydi. David Blatt’ın basketbolunda önemli yeri olan iki oyuncudan birinin sakat diğerinin ise hazır olmaması önemli bir handikaptı ama daha iyi ve farkında basketbol oynamalılardı. Olimpiakos çok zorlanmadan evine galibiyetle döndü…

Hâlbuki oyun kalitesi, isteği ve savaşçılığı çok yükselmişti; bu maç adeta bir geri adım oldu Daçka için, umarım bu geri adımdan biraz daha güç alıp daha yukarı sıçrarlar…

*[PIR] Performance Index Rating: ULEB organizasyonunun istatistik ekipleri ve teknik kadrolarla geçtiğimiz senelerde çalışıp hazırladığı maç sırasında her pozisyonun artı ve eksi değerlendirilme formülünün uygulandığı puantajdır. Oyuncuların yaptığı her hareketin bir puan karşılığı verilmiştir. Bunların karşılığı olarak bireysel ve takım PIR ortaya çıkar. İstatistik kâğıdının en sağında yer alan rakamlar bunlardır.

burcin.badem@beyazgolge.org
https://twitter.com/burcinbadem
https://www.facebook.com/burcin.badem
http://burcinbadem.blogspot.com.tr